Prezydent odsłonił tablicę Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza

Dzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych zostało uratowanych tysiące Polaków – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. Na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza Prezydent odsłonił tablicę poświęconą pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego oddał hołd bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

– Dziś, kiedy wreszcie Żołnierze Niezłomni mogli zostać przywróceni zbiorowej pamięci Polaków, skłaniamy czoła przed wszystkimi bohaterami polskiej niepodległości. Nie byłoby tej niepodległości, którą odzyskaliśmy w ’89, ’90 roku, gdyby nie tamten ich czyn, bo ta pamięć – choć państwo sowieckie wymazywało ją rękami tych, których w Polsce ustanowiło – to ta pamięć pozostała wśród ludzi – powiedział prezydent Duda.

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej podkreślił, że naszym najwyższym celem jest kultywować pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że naszym najwyższym celem jest kultywować tę pamięć. Naszą dumą jest móc powiedzieć – tym, którzy jako niezłomni walczyli i ich potomkom – spełniamy wasz testament. Czynimy Polskę silną i niepodległą, czynimy Polskę dostatnią i sprawiedliwą, czynimy Polskę taką, która przez sprawiedliwość społeczną przywraca jedność i siłę narodu – mówił Antoni Macierewicz.

Na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się już jedna tablica poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”. Prezydent Andrzej Duda odsłonił ją 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego.

Zostało na niej upamiętnionych dziewięć wydarzeń – głównie bitwy i potyczki podziemia AK-owskiego i poakowskiego z NKWD, Armią Czerwoną, UB i Ludowym Wojskiem Polskim.

RIRM

 


Uroczystości odsłonięcia na Grobie Nieznanego Żołnierza drugiej tablicy honorującej Żołnierzy Wyklętych fot. PAP/Tomasz Gzell

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl