PAP/Tomasz Gzell

Prezydent A. Duda: Senat jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej

Senat jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej. Debaty politycznej, którą przecież przez lata ja także miałem zaszczyt tutaj wraz z Państwem prowadzić jako wiceminister sprawiedliwości, kiedy przed laty zaczynałem swoją karierę polityczną, później jako minister w Kancelarii Prezydenta pana profesora Lecha Kaczyńskiego, bywałem tutaj wielokrotnie i ci z Państwa, którzy swoje mandaty sprawują od dawna, czy sprawowali, znają mnie z tamtych lat – mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na otwarcie pierwszego posiedzenia X kadencji Senatu.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim przemówieniu, jak ważną funkcję sprawuje w Rzeczypospolitej Polskiej Senat.

– Dosłownie kilka godzin temu miałem zaszczyt i przyjemność, otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, podziękować wszystkim wyborcom, podziękować tym osiemnastu i pół milionom naszych rodaków, którzy poszli do urn i oddali swój głos w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu, tworząc tym samym frekwencję, jakiej nie widzieliśmy od 1989 roku, czyli 62 procent. Myślę, że to wielka radość dla nas wszystkich – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Warto brać sprawy w swoje ręce, bo głos ma znaczenie i kształtuje Rzeczpospolitą taką, jaką byśmy chcieli – stwierdził.

– Myślę, że to także wielka radość dla Państwa jako tych, którzy zostali wybrani, bo ta frekwencja daje bardzo poważną legitymację, żeby rzeczywiście tutaj prowadzić dyskusję na temat polskich spraw z podniesioną głową mówiąc, że rzeczywiście jest to miejsce, gdzie decydujemy o przyszłości Rzeczypospolitej. To jest właśnie ta pełna natura demokracji parlamentu składającego się z dwóch jego izb. Bardzo serdecznie chciałem Państwu pogratulować tego wyborczego zwycięstwa. Ono jest ważne i cieszę się, że w Senacie jest dzisiaj reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaakcentował, że Senat już od czasów przemiany ustrojowej był wybierany w wolnych wyborach.

– Warto przypomnieć, że Senat tamtego 1989 roku był izbą, która wracała na arenę parlamentarną Rzeczypospolitej Polskiej wraz z odnawiającą się i wracającą do swojej pełnej suwerenności oraz niepodległości RP, i już te pierwsze wybory do Senatu RP były wyborami w pełni wolnymi, o tym należy pamiętać, że Senat od razu był wybierany w wolnych wyborach. To jest, można powiedzieć, tradycja tego odnowionego Senatu w tej odnowionej Rzeczypospolitej Polskiej – wskazała głowa państwa.

Senat jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej – kontynuował Andrzej Duda.

– Debaty politycznej, którą przecież przez lata ja także miałem zaszczyt tutaj wraz z Państwem prowadzić jako wiceminister sprawiedliwości, kiedy przed laty zaczynałem swoją karierę polityczną, później jako minister w Kancelarii Prezydenta pana profesora Lecha Kaczyńskiego, bywałem tutaj wielokrotnie i ci z Państwa, którzy swoje mandaty sprawują od dawna, czy sprawowali, znają mnie z tamtych lat. Zawsze bardzo szanowałem pracę Senatu i uważałem, że rzeczywiście jest to Izba Refleksji w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu – podsumował prezydent.

radiomaryja.pl

drukuj