fot. PAP/EPA

Trwa atak zagranicznych mediów na prezydenta Andrzeja Dudę

Trwa atak zagranicznych mediów na prezydenta Andrzeja Dudę. Po artykule dziennika „Fakt” prezydenta atakuje redaktor naczelny dziennika „Die Welt”. Niemieckie media mieszają się w kampanię prezydencką – mówią eksperci. Na wieczór zaplanowane są dwie debaty wyborcze, obydwie bez udziału kontrkandydata.

Do wyborów prezydenckich pozostał niespełna tydzień. Nie doszło do porozumienia co do poniedziałkowej debaty prezydenckiej dwóch kandydatów. Prezydent Andrzej Duda zgłosił udział w debacie Telewizji Polskiej w Końskich, transmitowaną także przez TV Trwam.

– Mówię absolutne „nie” zwijaniu Polski, mówię absolutne „nie” likwidacji. Mówię „tak” ambicji, mówię „tak” budowie, mówię „tak” rozwojowi. I dlatego proszę Państwa o wsparcie – apelował Andrzej Duda.

W Końskich nie będzie kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.

– Dzisiaj będę w Lesznie, gdzie zaprosiliśmy redakcje od lewa do prawa. Jestem gotów na pytania, przede wszystkim pytania w formule otwartej, nie tak jak prezydent w Końskich – oznajmił Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski powtarza po Andrzeju Dudzie, że konieczna jest organizacja debaty trzech największych telewizji. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Rafał Trzaskowski promował debatę TVN-u i portali internetowych: Onet oraz Wirtualna Polska.

„Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek” – napisała europoseł PiS Beata Mazurek.

Wpis ten nie spodobał się ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

„Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując, że TVN to WSI. Powinna się Pani wstydzić. To jest poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków” – odpowiedziała Georgette Mosbacher.

Beata Mazurek przypomniała, że w 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację byłemu ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi, który mówił o związkach grupy ITI z wojskowymi służbami PRL. Założyciel ITI Jan Wejchert nie odwołał się od wyroku.

– Przedsiębiorstwa, w które był zaangażowany Jan Wejchert i które stały się podstawą stworzenia ITI, a potem TVN-u, były finansowane przez pana Żemka, były finansowane przez WSI – powiedział Antoni Macierewicz.

W minionym tygodniu prezydenta Andrzeja Dudę bezpardonowo zaatakował dziennik „Fakt”. Gazeta z niemieckim kapitałem na pierwszej stronie zamieściła zdjęcie prezydenta z opisem brutalnych przestępstw, jakich dopuścił się mężczyzna skazany za pedofilię. Mężczyzna odsiedział cały wyrok. Prezydent ułaskawił go z zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych na prośbę samych pokrzywdzonych i przy akceptacji sądów. Media z niemieckim kapitałem ingerują w polską kampanię – mówił w Bolesławcu Andrzej Duda.

– Czy koncern Axel Springer, z niemieckim rodowodem, który jest właścicielem gazety „Fakt” chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce? Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? To jest podłość, ja się na to nie zgadzam – podkreślał prezydent.

Choć Axel Springer to niemiecka firma, jej największym udziałowcem jest  amerykański fundusz inwestycyjny. To wydawca nie tylko „Faktu”, ale także dziennika „Die Welt”. Jego redaktor naczelny Ulf Poschardt w artykule skrytykował Andrzeja Dudę.

„Nie możemy nie analizować sytuacji wewnętrznej w Polsce i, w razie wątpliwości, jej krytykować. (…) Zdecydowanie odrzucamy propagandową kampanię polskiego prezydenta przeciwko naszemu wydawnictwu, naszej redakcji i Philippowi Fritzowi, który dzięki swoim doskonałym reportażom, analizom i komentarzom pomaga nam, Niemcom, lepiej zrozumieć Polskę” – czytamy w artykule „Die Welt”.

Tekst zatytułowano: „Musimy porozmawiać, panie Duda”.

– Ten ton wyższościowy, rodzaj skrywanej pogardy świadczy o tym, że jednak redaktorzy niemieckiej prasy czy niemieckich mediów mają jakiś niezrozumiały kompleks, nie tylko wobec prezydenta Andrzeja Dudy, ale wobec Polaków  – zauważyła medioznawca dr Hanna Karp.

Pomóc może repolonizacja mediów – stwierdził medioznawca dr Wojciech Wciseł.

– Konkretne siły medialne, koncerny, też ogromny kapitał stara się przeciągnąć szalę zwycięstwa na swoją stronę. (…) Tylko rząd, który będzie miał silny mandat społeczny i poparcie społeczne, będzie mógł coś takiego zrobić – ocenił dr Wojciech Wciseł.

Nie tylko ataki słowne towarzyszą kampanii. Poseł PO Sławomir Nitras od dawna fizycznie atakuje swoich przeciwników politycznych. Żądamy usunięcia Sławomira Nitrasa ze sztabu Rafała Trzaskowskiego – oznajmił Radosław Fogiel ze sztabu Andrzeja Dudy.

– Wśród komentatorów pojawiają się pogłoski, że miałby być ważnym urzędnikiem Kancelarii Prezydenta. (…) To jest najlepszy dowód na to, że wybór Rafała Trzaskowskiego doprowadzi do kompletnego chaosu – zaznaczył Radosław Fogiel.

Trwa walka o jak największy elektorat. Nieoczekiwanie w internecie wyborcy Krzysztofa Bosaka opublikowali spot wyborczy: #MimoWszystkoDuda.

 

– Nie mam specjalnych złudzeń co do Andrzeja Dudy – mimo wszystko Duda. Dokonywanie wyboru między tymi ludźmi to będzie wybór moralny między cywilizacjami, jaka ta Polska w przyszłości ma być – słyszymy w spocie.

Na przekonanie wyborców kandydaci mają czas do niedzieli.

 

TV Trwam News

drukuj