Z. Kuźmiuk: KE uderza w solidarność energetyczną Europy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza podjąć kroki prawne w sprawie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem Opal. Stanowi on lądową odnogę gazociągu Nord Stream.

Zgodnie z zapowiedziami, rosyjski koncern zamierza zwiększyć przesył gazu przez Opal do poziomu 80 proc. Oznacza to, że do Europy docierałoby więcej gazu z pominięciem Ukrainy. Zgodę na to wydała Komisja Europejska.

PGNiG chce zablokować kroki podjęte przez Komisję i Gazprom. Spółka czeka jeszcze na opublikowanie unijnej decyzji.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że Polska powinna zaskarżyć działania Komisji w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

– To jest uderzenie w solidarność energetyczną. Jeżeli będziemy zwiększać Gazpromowi dostępność do europejskich gazociągów, to zwiększy sprzedaż i tym samym pogłębi uzależnienie krajów Unii Europejskiej od dostaw gazu z Rosji. Pamiętajmy, że w wielu dokumentach unijnych zapisaliśmy, że będziemy dążyć do dywersyfikacji dostaw – zwraca uwagę Zbigniew Kuźmiuk.

Przeciwko decyzji Komisji Europejskiej dot. gazociągu Opal protestuje także Ukraiński MSZ. Oznacza ona bowiem zwiększenie przesyłu gazu do Europy z pominięciem Ukrainy.

RIRM

drukuj