Rosja bezumownie korzysta z nieruchomości w Warszawie

Federacja Rosyjska ma zapłacić Skarbowi Państwa blisko 8 milionów zł za bezumowne korzystanie z nieruchomości w Warszawie – orzekł sąd.

Chodzi o budynek przy ul. Jana III Sobieskiego 100, który przed laty był hotelem i rezydencją dla radzieckich dyplomatów.

Pod koniec października warszawski sąd okręgowy nakazał Federacji Rosyjskiej wydanie nieruchomości stronie polskiej. Teraz wydał wyrok zaoczny, w którym orzekł, że Rosja ma zapłacić stronie polskiej za korzystanie z budynku.

Dariusz Sobków, b. ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej, zwraca uwagę, że tego typu sprawy znajdują prędzej czy później polubowne rozwiązanie.

– W tym momencie są orzeczenia sądowe. Kwota powiedzmy sobie szczerze, jak na budżet państwa nie jest duża. To może być wykorzystywane jako sensacje czy chęci do zaognienia nawet relacji międzynarodowych. Należałoby zakładać, że ta sprawa nie przysłoni obrazu o bezprawnym zagarnięciu ogromnego majątku innego typu nieruchomości na terenie Warszawy przez inne osoby- powiedział były ambasador tytularny Polski.

Federacja Rosyjska użytkuje w Polsce kilkanaście nieruchomości.

Część obiektów ma uregulowany status prawny, natomiast inne Rosjanie użytkują bezprawnie.

Magistraty m.in. w Gdańsku i Warszawie od jakiegoś czasu naliczają opłaty i wzywają Rosjan do zapłaty, a wobec braku reakcji występują na drogę sądową.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl