fot. msz.gov.pl

Wicemin. Ziółkowski spotkał się z zastępcą szefa MSZ Rosji

O perspektywach rozwoju relacji polsko-rosyjskich rozmawiali dziś w Moskwie wiceszef MSZ ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa Marek Ziółkowski i pierwszy zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow.

Jak podał w komunikacie polski resort spraw zagranicznych, poruszono m.in. tematy rozwoju wymiany handlowej między Polską a Rosją oraz małego ruchu granicznego pomiędzy oboma krajami.

Polski wiceminister poinformował również na spotkaniu o gotowości strony polskiej, aby wznowić prace ,,społecznych platform dialogu” polsko-rosyjskiego. Jak zaznaczono w komunikacie, w czasie spotkania ,,szczególną uwagę zwrócono na perspektywy związane ze współpracą kulturalną, gospodarczą i regionalną”.

W czasie rozmów Ziółkowski wyjaśnił swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi m.in. przyczyny czasowego zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, które – jak powiedział – wynikało z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa państwa w związku z organizacją w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Przekazał również Titowowi, że decyzja została podjęta na podstawie dwustronnej umowy o zasadach małego ruchu granicznego.

MSZ podał, że po stronie rosyjskiej, oprócz Titowa, w rozmowach wzięli udział również m.in.: specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji do spraw międzynarodowego dialogu kulturalnego Michaił Szwydkoj, szef Federalnej Agencji do spraw Archiwów, przewodniczący Rady Fundacji ,,Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia” Andriej Artizow, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew oraz jego poprzednik na tym stanowisku, a obecnie szef rosyjskiej części Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Leonid Draczewski.

Jak czytamy w komunikacie, wiceminister Ziółkowski zaprosił wiceministra Titowa do złożenia wizyty w Warszawie w drugiej połowie 2016 roku. Poprzednie polsko-rosyjskie konsultacje na szczeblu wiceszefów MSZ odbyły się w drugiej połowie stycznia w Moskwie.

PAP/RIRM

drukuj