fot. PAP/EPA

Zdjęcia NATO pokazują wojska rosyjskie przy granicy z Ukrainą

NATO opublikowało w czwartek 15 zdjęć satelitarnych pokazujących – według niego – „gotowe do działania” wojska rosyjskie skoncentrowane przy granicy z Ukrainą. NATO ocenia ich liczbę na 35-40 tysięcy. Rosja twierdzi, że zdjęcia pochodzą z sierpnia 2013 roku.

„To siły bardzo dobrze wyszkolone i gotowe do szybkiego działania” – powiedział generał brygady Gary Deakin, szef Centrum Kompleksowego Zarządzania Kryzysami i Operacjami (CCOMC) w kwaterze NATO w Mons w Belgii. Wojska te, jak twierdzi NATO, skoncentrowane są w ponad 100 bazach, w większości tymczasowych, na wschód od granicy z Ukrainą. „Jest to niepokojące, ponieważ siły te stanowią zagrożenie dla Ukrainy, tym bardziej, że nie znamy intencji Rosjan” – powiedział Deakin.

Kilka godzin po opublikowaniu zdjęć rosyjskie media przekazały wypowiedź przedstawiciela sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, który powiedział, że zdjęcia NATO zostały zrobione w sierpniu 2013 roku. Według sojuszu zdjęcia pochodzą z okresu między 22 marca i 2 kwietnia bieżącego roku i pokazują miejsca, w których siły rosyjskie stacjonują od początku marca.

 Na jednym z nich, jak komentuje NATO, widać 21 śmigłowców na lądowisku, które „wcześniej nie istniało” wśród pól w pobliżu Biełgorodu, około 40 km od granicy z Ukrainą. Nieopodal widać około 40 czołgów i ponad 100 pojazdów piechoty stojących w miejscu „gdzie nie ma żadnego śladu stałej bazy” – powiedział wyższy rangą oficer NATO. Na innych zdjęciach widać „koncentrację wojsk”, w tym setki pojazdów do transportu żołnierzy, sprzętu, paliwa i broni.

Niektóre ze zdjęć dowodzą, jak uważa NATO, obecności tymczasowych baz lotniczych w pobliżu Morza Azowskiego. Na jednej z fotografii widać maszyny Su-27/30 i Su-24 oraz MiG-31 gotowe do startu na lotnisku, które wcześniej było opuszczone. „Na dotarcie nad Ukrainę potrzebowałyby nie więcej niż kilku minut” – powiedział Deakin.

Rozlokowanie tych wojsk można by wytłumaczyć manewrami. Niemniej, „nie odnotowaliśmy wielu ruchów” wojsk – powiedział przedstawiciel NATO. Ocenił on, że brak kamuflażu świadczy o tym, że wojska „są gotowe do interwencji lub też chodzi o to, by zostały dostrzeżone”. Według niektórych ekspertów wojskowych Rosja używa groźby interwencji jako środka zastraszania rządu w Kijowie.

PAP

drukuj