Szczyt UE: nowe osoby na „czarnej liście”

UE dodała 12 nazwisk do listy osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję. KE i kraje UE przygotują sankcje gospodarcze wobec Rosji, które będą uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy – to ustalenia pierwszego dnia szczytu UE. 

Przyłączenie Krymu i Sewastopola przez Rosję jest ewidentnym naruszeniem suwerenności Ukrainy i prawa międzynarodowego (…). Nie uznajemy tej aneksji i nie uznamy jej w przyszłości – podkreślił w nocy z czwartku na piątek na konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Poinformował, że w świetle braku deeskalacji konfliktu na Krymie, Rada Europejska postanowiła rozszerzyć listę osób objętych zakazami wizowymi i zamrożeniem środków o dodatkowe 12 nazwisk. Lista ustalona w poniedziałek przez unijnych ministrów spraw zagranicznych zawierała 21 nazwisk: krymskich separatystów, rosyjskich deputowanych i wojskowych.

Według nieoficjalnych informacji do unijnej „czarnej listy” dodano m.in. doradców prezydenta Rosji Władimira Putina – Siergieja Głazjewa i Władisława Surkowa, wicepremiera Dmitrija Rogozina, a także przewodniczącą Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) Walentinę Matwijenko. Osoby te znalazły się 17 marca na liście osób objętych sankcjami przez USA.

PAP/RIRM

drukuj