Minister zdrowia przedstawi „pakiet kolejkowy”

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma dziś przedstawić tzw. pakiet kolejkowy. Pakiet ma zaradzić problemom dostępu do specjalistów i innych świadczeń zdrowotnych. W pierwszej kolejności planuje rozwiązanie kwestii kolejek w onkologii.

Tymczasem Politycy PiS wzywają ministra zdrowia do radykalnych zmian w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jak mówią, są one konieczne m.in. w związku z nieprawidłowościami w kontraktowaniu usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym.

– Przypominamy panu ministrowi Arłukowiczowi to, o czym mówił rok temu na konferencji prasowej i nieco wcześniej. W kwietniu będzie ponadto rok od czasu gdy na specjalnej debacie w Sejmie jednoznacznie zapowiadał zmiany w NFZ-cie, w tym likwidację centrali. Ale oczywiście żadnych zmian nie wprowadził. Panie ministrze, niech się pan obudzi, niech pan w końcu zacznie realizować to, co pan nieustannie obiecuje i zapowiada. Niech Pan zrobi te dawno zapowiadane zmiany w Funduszu – apelował poseł Tomasz Latos – przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

PiS powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli. Izba oceniła, że kontraktowanie usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym jest mało przejrzyste, sposób analizy ofert sprzyja pomyłkom, procedury nie gwarantują

wyboru najlepszych świadczeniodawców, a dowolność decyzji sprzyja korupcji.

RIRM 

drukuj