Posłowie zadecydują o zmianach w oświacie

Posłowie zagłosują dziś nad projektem PO dot. nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Daje on samorządom możliwość zatrudniania w podstawówkach asystentów nauczycieli.

Pomysł krytykują Oświatowa Solidarność i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Solidarność domaga się wycofania rządowego poparcia dla projektu, a w razie braku pozytywnej reakcji rządu grozi wznowieniem protestów.

Związkowcy podkreślają, że poselski projekt jest kolejnym etapem systematycznego zmniejszania liczby nauczycieli podlegających ustawie: Karta nauczyciela. W efekcie może to doprowadzić do likwidacji tego aktu prawnego.

– To dalszy ciąg demontażu systemu oświaty w Polsce i demontażu Karty nauczyciela. Pani minister, jak każda poprzednia, nie dotrzymuje słowa. Obiecała, że nie będzie zmieniać karty, a okazuje się że zmieniła. Mało tego, do systemu oświaty wprowadza bardzo dziwny twór, który budzi bardzo wiele wątpliwości co do zakresu i etosu nauczyciela, w tym etyki zawodowej – powiedział Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej „Solidarności”.

Podobne stanowisko przedstawił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd główny związku zdecydował, że w przypadku nieosiągnięcia porozumienia w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie zatrudniania nauczycieli w szkołach podstawowych wznowiona zostanie ogólnopolska akcja protestacyjna.

Posłowie zagłosują też nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch projektów – poselskiego i obywatelskiego – które wprowadzają zakaz handlu w niedzielę.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną udaje się dziś z dwudniową wizytą oficjalną na Węgry, podczas której m.in. weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl