fot. twitter.com/IPN

Sejm poparł prezydencki projekt dot. przyznania świadczenia pieniężnego Sybirakom

Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się za przyznaniem świadczenia pieniężnego Sybirakom. Projekt w tej sprawie zgłosił prezydent Andrzej Duda.

W Polsce żyje około 22 tysięcy osób, które w latach 1939 – 1956 zostały zesłane lub deportowane na tereny ówczesnego Związku Sowieckiego.

Większość z tych ludzi żyje dziś w naprawdę trudnych warunkach – zaznacza prezydencki minister Andrzej Dera.

Stąd inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy o ich wsparciu finansowym.

– To jest coś, co z jednej strony da im pewne środki finansowe do tego godniejszego życia – chociaż w ostatnich dniach swojego życia – wskazuje Andrzej Dera.

Będzie to jednorazowe świadczenie w wysokości 200 zł za każdy miesiąc zesłania lub deportacji. Łącznie może to dać nawet 13 tys. zł dla jednego Sybiraka. To symboliczne zadośćuczynienie dla zesłańców, bo cierpienia tych osób nie da się w żaden sposób przeliczyć na pieniądze – podkreśla Andrzej Dera.

– Oczywiście te odszkodowania powinna wypłacać Rosja, ale Rosja do tego się nie przyznaje i nigdy nie zapłaci. Polska to bierze tylko dlatego, żeby tym ludziom dać zadośćuczynienie – tłumaczenie prezydencki minister.

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie przyjmował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl