fot. PAP/Marcin Obara

Nowelizacja Kodeksu karnego

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec zaostrzenia kar za ciężkie przestępstwa. Nowelizacja Kodeksu karnego czeka teraz tylko na podpis prezydenta.

Większość opozycyjna w Senacie była przeciwna zaostrzeniu kar dla przestępców dopuszczających się ciężkich przestępstw.

Zmiany są konieczne, ponieważ polskie sądy są jednymi z najłagodniejszych w Europie –wskazał wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

– Orzekają kary generalnie w najniższych wymiarach dopuszczalnych ustawowo. Do lat ośmiu za zabójstwo zapada 23 proc. wyroków. 44,4 proc. wyroków jest orzekanych w zawieszeniu. 40 proc. sprawców po popełnieniu przestępstwa i po odbyciu kary w ciągu pięciu lat ponownie wraca na ścieżkę przestępstwa – mówił wiceminister Marcin Warchoł.

Zmiany są wymierzone w najgroźniejszych przestępców.

– Chodzi między innymi o osoby, które dopuszczają się najcięższych przestępstw seksualnych, czyli przestępstw o charakterze pedofilskim, z udziałem przemocy, gwałcicieli, wielokrotnych recydywistów i członków mafijnych zorganizowanych grup przestępczych – oznajmił minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 lat do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 lat do 40 lat. Nowelizacja wprowadza też bezwzględne dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

– Gdy sprawca został już wcześniej skazany na dożywotnie pozbawienie wolności lub na 20 lat za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub terrorystyczne i ponownie zostaje skazany na dożywotnie pozbawienie wolności – zaakcentował wiceminister Marcin Warchoł.

Sąd będzie mógł zdecydować również o bezwzględnym dożywociu, gdy wyjście na wolność przestępcy będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi. Nowelizacja zaostrza też kary za przestępstwa seksualne. Zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniały.

– Skuteczna kara wobec tych groźnych przestępców to nie tylko kara nieuchronna, ale też kara, która odstrasza – podsumował Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

Zaostrzone zostaną również kary za przyjmowanie łapówek, oszustwa finansowe i przestępstwa gospodarcze. Prawo będzie też bezwzględne wobec pijanych kierowców.

O zaostrzeniu Kodeksu karnego mówił na antenie Radia Maryja wiceminister Marcin Warchoł, który był gościem audycji „Aktualności dnia”. Można ją odsłuchać [tutaj].

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl