fot. pixabay.com

Większe kary za zatruwanie środowiska

Będą większe kary za zatruwanie środowiska. Sejm już najbliższy czwartek zajmie się nowelizacją Kodeksu wykroczeń i Kodeksu karnego w tej sprawie.

Nielegalne porzucanie odpadów to wciąż poważny problem. Jeżeli widzimy, że ktoś śmieci albo zatruwa środowisko, możemy zgłosić to anonimowo do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Można to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza „Zgłoś interwencję” na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Każda taka interwencja jest badana przez inspektorów ochrony środowiska i przekazywana odpowiednim służbom – wyjaśnił Michał Mistrzak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Tych, którzy zanieczyszczają środowisko, czekają także większe kary. Sejm już w czwartek zajmie się nowelizacją Kodeksu wykroczeń i Kodeksu karnego w tej sprawie.

– Podniesienie dolnej i górnej granicy odpowiedzialności karnej z tytułu przestępstw środowiskowych.  To również konsekwencja finansowa. Oprócz wieloletniego więzienia, mamy propozycję dla damy albo dżentelmena, którzy chcą łamać prawo, aby zapłacić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aż do 10 mln złotych – poinformował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Podwyższeniu mają też ulec kary za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem przyrody.

– Zaśmiecanie plaż, miejsc publicznych, łąk, wypalanie traw – mandat będzie wyższy, nawet do 5 tysięcy złotych – mówił Jacek Ozdoba.

Będą także nowe rozwiązania dotyczące podmiotów zbiorowych. Firmę, która będzie zatruwać środowisko, może czekać kara nawet 5 mln złotych. Wzrosnąć ma także wykrywalność takich przestępstw.

– To oczywiście system SENT w transgranicznym przemieszczaniu odpadów. Nowe uprawnienie dla inspektorów. Nowy wydział, który został zainaugurowany między innymi w województwie pomorskim, czy wydział ds. zwalczania przestępczości środowiskowej po to, aby szybciej reagować, po to, aby inspekcja ochrony środowiska nie była kwestią administracyjną, ale była połączona z innymi służbami – akcentował Jacek Ozdoba.

Specjalna komórka ds. przestępczości środowiskowej powstanie także w prokuraturze. Ważne jest także budzenie świadomości społecznej, jak ważne jest dbanie o środowisko.

– Marzymy o tym, żeby bez nakładania kar każdy był świadomy na tyle, żeby zabrać śmieci ze sobą – po ucztowaniu na pięknej plaży – mówił Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Łącznie z ośmiu gdańskich plaż w sezonie wywożonych jest aż 300 ton odpadów. Stąd akcja: „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” i kampania „ekoTurysta”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przełamuje negatywny stereotyp tzw. typowego Janusza, zwracając uwagę, że porzucone przez mieszkańców i turystów odpady na nadmorskich plażach, kąpieliskach i w lasach to prawdziwy obciach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl