fot. PAP/Marcin Obara

Sejm nie poparł senackich poprawek do nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Sejmowa większość nie poparła zaproponowanych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.  Nowelizacja gwarantuje, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.

Na mocy regulacji podwyższone zostały współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych ujętych w załączniku. Senat zaproponował m.in. jeszcze wyższe niż Sejm podwyższenie współczynników.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, mówił w Sejmie, że nowela nie kończy rozmów o płacach.

– Sytuacja wygląda tak, że drugim etapem rozmów (po przyjęciu ustawy w pierwotnym kształcie) ma być kontynuacja rozmów dotyczących najniższych wynagrodzeń, która ma zagwarantować wszystkim przedstawicielom zawodów w środowisku medycznym partycypację, czyli udział w zwiększających się nakładach. Chcemy zdefiniować, zbudować ścieżkę wzrostu najniższych wynagrodzeń do 2027 roku, do kiedy mamy zrealizować cel w postaci  wzrostu nakładów do 7 procent PKB – powiedział Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia ocenił, że senackie propozycje to obietnice bez pokrycia.

RIRM

drukuj