fot. Paweł Palembas

Ustawa o sprzedaży ziemi w Sejmie

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w I czytaniu projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. W intencji autorów ustawa ma chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców i służyć głównie do produkcji żywności.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły w czwartkowej debacie kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ich przedstawiciele przekonywali, że projekt narusza prawo własności i zbyt mocno ingeruje w prywatny obrót ziemią, gdyż w jego myśl Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła na ogromną skalę korzystać z prawa pierwokupu i wykupu.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas sejmowej debaty zwracał uwagę, że  ustawa jest oczekiwana przez polskich rolników.

– Polscy rodzice protestowali przeciw rządowi PO-PSL, bo tamten rząd, tamci politycy sprzedawali polską ziemię obcokrajowcom. Polscy rolnicy wychodzili na ulicę protestować. Nie zależy na tej ustawie politykom PO, nie zależy PSL. (…) Polscy rolnicy chcą gospodarować na polskiej ziemi i bronią jej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości będą zawsze bronić polskiej ziemi! – mówił Robert Telus.  

Projekt PiS-u przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia ustawy w życie.

RIRM

drukuj