fot. PAP/Jakub Kamiński

Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa?

Sejm rozpatrzy dziś projekt dotyczący Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z nim w miejsce funkcjonujących obecnie Służb Celnych oraz urzędów kontroli skarbowej zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa.

KAS ma być podporządkowana ministrowi finansów. Przeciwko zmianom protestowali m.in. celnicy, którzy obawiają się zwolnień.

Poseł Andrzej Szlachta, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, mówi, że celem przekształceń jest m.in. większa efektywność ściągania należnych podatków.

– Wykorzystanie tego potencjału intelektualnego, który drzemie w izbach i urzędach skarbowych oraz wśród funkcjonariuszy służb celnych; stworzenie jednego projektu, który określa zadania służb celnych i skarbowych w przekonaniu rządu, ale i ugrupowania, które ten projekt popiera – będzie w przyszłości przynosić budżetowi większe dochody oraz efektywniejszą pracę. Według badań Ministerstwa Finansów – na wolnym rynku, na bazarach oraz na targowiskach pojawia się duża liczba artykułów, z których nie jest ściągana akcyza. Wynika z tego, że polskie granice nie są do końca szczelne – zwraca uwagę Andrzej Szlachta.

Obecnie służby działają w modelu rozproszonym. Każda z nich ma niezależne systemy informatyczne i nie ma między nimi bieżącej wymiany informacji. Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj