Będzie podkomisja ds. projektów ustaw dot. TK

Posłowie z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka mają dziś powołać podkomisję nadzwyczajną, która rozpatrzy projekty zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Propozycje nowych ustaw złożyły PiS i tzw. KOD jako projekt obywatelski, a PSL – projekt nowelizacji ustawy o TK.

Pierwsze czytanie projektów odbyło się w Sejmie na początku czerwca.

Zgodnie z projektem nowej ustawy o TK autorstwa PiS pełen skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Orzeczenia – według projektu – co do zasady miałyby zapadać zwykłą większością głosów. W przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń zapadałaby większością 2/3 głosów sędziów.

Chodzi o wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie zmian w TK – wskazuje przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz.

Na dzisiejszym posiedzeniu, jak mam nadzieję, zostanie wyłoniona podkomisja, która przystąpi do prac nad wszystkimi projektami tak, by wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Przewiduję, że podkomisja zakończy swoje prace jeszcze w tym tygodniu, tak aby w przyszłym tygodniu Komisja Sprawiedliwości mogła rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji – mówi poseł Stanisław Piotrowicz.

Projekt PiS będzie projektem wiodącym, ponieważ nie dotyczy on zmiany ustawy, ale jest to nowa całościowa propozycja – informowała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Dodała, że będzie dyskusja na temat ewentualnych poprawek; tu będzie można włączyć też propozycje zespołu ekspertów do spraw TK powołanego przez marszałka Sejmu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że nowe przepisy dotyczące TK mogłyby być uchwalone jeszcze w lipcu.

RIRM

drukuj