(fot. PAP)

Szef PSL: 17 sierpnia krajowa konwencja PSL zatwierdzi ostateczne listy w jesiennych wyborach

17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza PSL, która zatwierdzi ostateczne listy wyborcze, zaprezentuje liderów i wszystkich pozostałych kandydatów – poinformował w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czwartek zebrał się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, który zajął się m.in. listami wyborczymi na jesienne wybory parlamentarne.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu NKW, że dokonano na nim przeglądu przygotowań do jesiennych wyborów.

„Listy są prawie gotowe, czekamy jeszcze na pewne uzupełnienie, pewne wzmocnienia również związane z rozmowami z naszymi partnerami” – podkreślił.

Lider PSL poinformował, że 17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza PSL która „zatwierdzi listy kandydatów oraz zaprezentuje liderów list i wszystkich pozostałych kandydujących z naszego komitetu wyborczego”.

„Nie idziemy do tych wyborów tylko jako jedna partia polityczna, idziemy z naszymi przyjaciółmi, z naszymi koalicjantami, partnerami wyborczymi, z UED, z samorządowcami z organizacjami pozarządowymi, z politykami, którzy przychodzą do nas tak jak konserwatyści Marka Biernackiego. Z tymi wszystkimi, którzy każdego dnia zgłaszają się do Stronnictwa, żeby wspólnie tworzyć komitet wyborczy PSL, ale tak jak klub parlamentarny już w rozszerzonej formule PSL – Koalicja Polska” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dopytywany skąd on będzie startował szef PSL odparł, że jest posłem z Tarnowa.

„Zrobię wszystko, żeby w tym okręgu powtórzyć dobry wynik jaki się udało uzyskać 4 lata temu, a mam nadzieję na lepszy wynik dla całego województwa i całego kraju” – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, czy sojuszu z Pawłem Kukizem już na pewno nie będzie lider PSL powiedział, że Stronnictwo ma wiele wspólnych tematów programowych z Kukiz’15.

„Ja już w polityce niejedne rozmowy o współpracy odbywałem. Tu jest wzajemny szacunek, poważne traktowanie. Na pewno programowo jesteśmy w stanie popierać swoje pomysły. My popieramy dzień referendalny, Paweł Kukiz popiera >>Emeryturę bez podatku<<, czy niższy ZUS i dobrze. Zobaczymy jaki kształt nabiorą ostatecznie listy, wszystko czasem jeszcze jest możliwe” – podkreślił szef PSL.

Dopytywany, czy na listy PSL zostali zaproszeni politycy Kukiz’15 Kosiniak-Kamysz odparł, że „nie będzie tutaj wrogiego podbierania” posłów.

„W niektórych partiach takie rzeczy obserwujemy, my takich rzeczy robić nie będziemy” – zaznaczył lider ludowców.

Szef rady programowej PSL europoseł Adam Jarubas dodał, że PSL nie będzie ścigał się „z populistami na >>piątki<<, >>szóstki<<„, tylko w swoim programie doceni ludzi ciężkiej pracy.

Adam Jarubas przypomniał, że sztandarowymi postulatami PSL są: „Emerytura bez podatku”, niższy ZUS, czysta tania energia z odnawialnych źródeł oraz zdrowa żywność. Dodał, że program ludowców będzie prezentowany podczas kilku konwencji programowych, które rozpoczną się sierpniową konwencją krajową w Płocku.

„Ale praktycznie co tydzień na różnych konwencjach w wielu miejscach w kraju będziemy prezentować kolejne filary naszego programu” – zapowiedział Adam Jarubas.

Choć, zgodnie z tym co powiedział prezes PSL, listy nie są jeszcze do końca skompletowane, to „jedynki” przynajmniej w części okręgów są już znane. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika np., że „jedynką” Stronnictwa w Warszawie ma być Władysław Teofil Bartoszewski, w Tarnowie sam Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei Marek Biernacki ma być „jedynką” w Gdańsku, Jacek Protasiewicz z UED we Wrocławiu, a szefowa UED Elżbieta Bińczycka w Krakowie.

Z rozmów z politykami Stronnictwa wynika też, że jeśli chodzi o okręg podwarszawski listę ma otworzyć rzecznik ludowców Jakub Stefaniak. Niewykluczone, że w tym samym okręgu występuje polityk UED, a dawniej PiS i PO Michał Kamiński.

W czwartek TVP Info podało, że właśnie Michał Kamiński miał przekonać władze PSL, by poparły start do Senatu Romana Giertycha. Władysław Kosniak-Kamysz pytany o te doniesienia przez PAP zaprzeczył.

„Nie było mowy o Romanie Giertychu” – oświadczył.

W Siedlcach „jedynką” ma być b. minister rolnictwa Marek Sawicki, a w Radomiu – Mirosław Maliszewski. Prawdopodobnie „jedynką” ludowców w wyborach do Sejmu w okręgu płockim będzie poseł Piotr Zgorzelski. Z Płocka do Senatu ma zaś kandydować były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak.

Wszystko wskazuje na to, wynika z informacji PAP, że w Sieradzu numerem jeden będzie poseł Paweł Bejda, a w Piotrkowie Trybunalskim szef zarządu województwa łódzkiego i wiceszef PSL Dariusz Klimczak.

W Wielkopolsce listę w Kaliszu ma otworzyć były europoseł PSL Andrzej Grzyb, a poseł Krzysztof Paszyk prawdopodobnie będzie „jedynką” w Pile. Z pierwszego miejsca w Poznaniu ma kandydować były poseł PO Jacek Tomczak.

W Bydgoszczy prawdopodobnie listę otworzy poseł Zbigniew Sosnowski, a w Toruniu Dariusz Kurzawa. „Jedynką” w Opolu ma być tamtejszy lider PSL Stanisław Rakoczy. Także lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa ma otwierać jedną ze śląskich list.

W Lublinie listę otwierać ma, według informacji PAP, albo posłanka Genowefa Tokarska albo poseł Jan Łopata. Niewykluczone, że w jednym z okręgów na Podkarpaciu numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak i Jan Tarapata, ale w sprawie tego okręgu jeszcze trwają negocjacje. Na listach PSL-KP mają się też znaleźć związany z UED Michał Mazowiecki (syn byłego premiera) oraz szef MON sprzed lat Janusz Onyszkiewicz.

PAP/RIRM

drukuj