fot. flickr.com

Coraz więcej zagranicznych pacjentów korzysta z zabiegów w Polsce

Zagraniczni pacjenci zostawili w ubiegłym roku w Polsce 1,5 mld złotych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. W porównaniu z 2011 rokiem wartość rynku turystyki medycznej podwoiła się: wówczas szacowano go na 780 mln złotych.

Według gazety cudzoziemcy wydają u nas na prywatne zabiegi nawet po 75 tysięcy.

Największym powodzeniem cieszą się usługi dentystyczne oraz operacje plastyczne i zabiegi estetyczne.

Do Polski przyjeżdżają głównie pacjenci z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz państw skandynawskich. Zaczynają się pojawiać turyści z Ameryki oraz Kanady.

Informacja ta nie jest zaskoczeniem dla posła Tomasza Latosa, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia.

– To pokazuje, że poziom kształcenia na polskich uczelniach medycznych jest bardzo wysoki. Również kształcenie podyplomowe jest na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli chodzi o ewentualny dodatkowy dopływ pieniędzy, to nie przeceniałbym tego, że z powodu przyjazdu z zagranicy pacjentów będzie jakiś znaczący wpływ do budżetu polskiej służby zdrowia. Myślę, że to będzie jednak tak czy inaczej marginalne, choć prestiżowo niewątpliwie bardzo ważne – mówi poseł Tomasz Latos.

Jak dodaje poseł Tomasz Latos, w polskim lecznictwie wciąż są niedopracowane kwestie organizacyjne. PiS zapowiada zmiany w tym zakresie. Mogą one potrwać kilka lat.

RIRM

drukuj