W Northolt uczczono 75-lecie Bitwy o Anglię

Ponad 250 osób, w tym kombatanci, przedstawiciele polskich i brytyjskich sił zbrojnych oraz władz lokalnych, uczciło w sobotę 75. rocznicę Bitwy o Anglię podczas uroczystości przy pomniku polskich lotników koło bazy lotniczej Northolt w zachodnim Londynie.

Oficjalne uroczystości poprzedziło uroczyste otwarcie Parku Pamięci Polskich Lotników, przygotowanego we współpracy dzielnicy Hillingdon z ambasadą RP w Londynie.

Wspomnienie polskich dywizjonów pozostaje zupełnie na marginesie oficjalnych brytyjskich obchodów 75. rocznicy bitwy o Anglię, co oznacza niedocenienie sojusznika – napisał „Nasz Dziennik”. Jedynym samodzielnym polskim akcentem była właśnie sobotnia uroczystość w Northolt pod Londynem. Tamtejsze lotnisko było w 1940 r. bazą sławnego Dywizjonu 303, najskuteczniejszej w walce z Niemcami jednostki w czasie bitwy – podkreślił „Nasz Dziennik”.

***

Za początek powietrznej bitwy, jednego z najważniejszych starć II wojny światowej, uznaje się 10 lipca 1940 roku. Tego dnia niemiecka Luftwaffe rozpoczęła zmasowane naloty na konwoje brytyjskie żeglujące wzdłuż wybrzeży Wysp. Za końcową datę bitwy, według brytyjskich historyków wojskowości, należy uznać 31 października 1940 roku.

Odparcie blisko czteromiesięcznej ofensywy Luftwaffe kosztowało życie 544 brytyjskich i sprzymierzonych lotników, w tym 29 Polaków. W tej pierwszej w historii bitwie stoczonej wyłącznie przez lotnictwo walczyło ponad 140 polskich pilotów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl