fot. Monika Bilska

PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech

Parlament Europejski przyjął, złożony w imieniu pięciu frakcji politycznych, wspólny projekt rezolucji w sprawie trwających wysłuchań na mocy art. 7 ust. 1 Traktatu z Lizbony dotyczących Polski i Węgier. Dokument poparło 446 europosłów.

W Parlamencie Europejskim głosowano nad zapisem mówiącym o tym, że w wyniku wysłuchań zainteresowane dwa państwa członkowskie nie poczyniły, zdaniem sygnatariuszy poddanego pod głosowanie projektu rezolucji, jeszcze znaczących postępów na drodze do eliminacji wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 Traktatu z Lizbony.

W tym artykule chodzi m.in. o zapis mówiący o tym, że Unia Europejska opiera się na wartościach takich jak demokracja czy państwo prawne, które to wartości – jak mówią polscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim – są w naszym kraju w pełni respektowane.

Deputowani polskiej delegacji PiS zagłosowali przeciwko rezolucji. Z kolei ci posłowie, którzy poparli dokument, zauważyli, że wniosek Komisji Europejskiej dotyczący praworządności w Polsce ma ograniczony zakres i zaapelowali do Rady, aby w związku z obecnymi wysłuchaniami zbadała, w jaki sposób zająć się zarzutami dotyczącymi naruszeń praw podstawowych w Polsce.

Przyjęta rezolucja ma trafić m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy, polskiego parlamentu oraz Komisji Europejskiej.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj