Prezydent Słowenii z oficjalną wizytą w Polsce

Oficjalną wizytę w Polsce złoży dzisiaj prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor. Z prezydentem Andrzejem Dudą będzie rozmawiał o przygotowaniach do szczytu NATO, kryzysie imigracyjnym oraz infrastrukturalnej, gospodarczej i energetycznej integracji Europy Środkowej.

Borut Pahor przyleciał do Polski w czwartek wieczorem. Oficjalny program wizyty rozpocznie się w piątek rano od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Słowenii na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, po którym odbędzie się spotkanie obu prezydentów.

Po jego zakończeniu Andrzej Duda i Borut Pahor będą przewodniczyć rozmowom plenarnym delegacji. Po godz. 11.00 zaplanowana jest konferencja prasowa prezydenta Polski i Republiki Słowenii.

Następnie Borut Pahor złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu przewidziane jest spotkanie prezydenta Słowenii z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że rozmowa prezydentów będzie dotyczyła perspektyw lipcowego szczytu NATO w Warszawie oraz kwestii wzmocnienia bezpieczeństwa krajów Europy Środkowej na tym szczycie. Rozmowa z prezydentem Słowenii wpisuje się – zaznaczył Szczerski – w cykl wizyt Andrzeja Dudy w krajach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydenci omówią też kwestie europejskie, m.in. sytuację strefy euro, brytyjskie referendum na temat członkostwa w Unii Europejskiej, wspólną politykę energetyczną.

Oczywiście także politykę UE wobec Rosji. Zbliża się bowiem decyzja dotycząca przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji. Bardzo ważne jest tu zdanie krajów takich jak Słowenia, które zachowują w tym względzie elastyczność większą niż liderzy polityki sankcyjnej. Warto więc poznać argumenty Słowenii w tym względzie – powiedział Szczerski.

Andrzej Duda i Borut Pahor omówią też sytuację na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj