fot. Grzegorz Jakóbowski/KPRM

Spotkanie na przesmyku suwalskim

Prezydenci Polski i Litwy oraz ministrowie obrony obu krajów spotkają się dziś w rejonie przesmyku suwalskiego. Odwiedzą m.in. mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, zlokalizowane w okolicach Szypliszek w woj. podlaskim.

Przesmyk suwalski to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. To rejon, gdzie kraje bałtyckie graniczą z Polską i innymi sojusznikami w NATO, ale także miejsce, które oddziela obwód kaliningradzki od Białorusi. Obecnie znajduje się tu mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

To zapewnia ochronę tego miejsca poprzez stacjonowanie wojsk sojuszniczych, Sojuszu Północnoatlantyckiego również poprzez fakt rozbudowy, rozwoju jednostek tworzących 16. Dywizję Zmechanizowaną – wskazuje Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.

Dziś prezydenci Polski i Litwy oraz ministrowie obrony obu krajów złożą wizytę w mobilnym stanowisku. Według ekspertów, gdyby Rosja chciała konfrontacji z NATO, atak rozpocznie się właśnie tutaj.

Jednym z elementów uderzenia miało być odcięcie Litwy, Łotwy i Estonii poprzez atak na przesmyk suwalski, odcięcie od możliwości, dyslokacji, przesunięć, wsparcia sił NATO – mówi prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

Być może ten scenariusz byłby bardziej prawdopodobny, gdyby Polska nie była częścią największego sojuszu, jakim jest NATO. Co więcej, na terenie naszego kraju stacjonuje coraz liczniejsza grupa żołnierzy sojuszniczych, a polski rząd wciąż zabiega o to, by wschodnia flanka NATO była wzmacniana.

Będziemy mocno dążyli do tego, zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, aby ten przesmyk był wzmocniony – zapewnia Mateusz Morawiecki, premier RP.

Prezydenci Polski i Litwy odwiedzą dziś także Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampolu na Litwie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl