fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Polsko-rosyjski spór o przewoźników – trwają rozmowy

W Ministerstwie Infrastruktury odbędzie się dziś dalsza część polsko-rosyjskich rozmów w sprawie zasad wykonywania przewozów drogowych oraz ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r.

Zespoły eksperckie w ramach polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. współpracy w dziedzinie międzynarodowych przewozów drogowych rozpoczęły dyskusję wczoraj w południe i zakończyły ją wieczorem.

Pozytywny wynik rozmów pozwoli na spotkanie wiceministra Jerzego Szmita z Nikołajem Asaułem, wiceministrem transportu Federacji Rosyjskiej.

Kwestią sporną są wprowadzone przez Rosję przepisy wykonawcze do międzyrządowej umowy, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską i Rosją – zwraca uwagę Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Rosjanie cały czas stoją na stanowisku, że wprowadzone przez nich w ubiegłym roku przepisy nie są sprzeczne z umową. Strona polska cały czas pokazuje natomiast negatywne konsekwencje wprowadzenia tych przepisów. Docelowo te przepisy zmierzają do eliminacji polskiej strony z rynku przewozów rosyjskich. Także Komisja Europejska była wielokrotnie zawiadamiana o problemach, jakie wiążą się z niewypełnianiem przez Rosję umów. Na 4 lutego, czyli na najbliższy czwartek, zaplanowane jest spotkanie ministra Andrzeja Adamczyka z panią Violetą Bulc, komisarz ds. transportu. Mamy nadzieję, że docelowo uda się nam porozumieć – tłumaczy Elżbieta Kisil.

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 r. były ważne do 31 stycznia 2016 r. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

RIRM

drukuj