Delegacja rządu Czech przybędzie do Warszawy 8 kwietnia

Transgraniczna infrastruktura drogowa, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4), a także sporna sprawa powiększenia kopalni Turów mają być głównymi tematami rozmów delegacji czeskiego rządu w Warszawie 8 kwietnia.

Poinformowano o tym w komunikacie prasowym wydanym przez rząd w Pradze, cytowanym przez czeską agencję prasową CzTK.

W dziedzinie infrastruktury transportowej rozmowy mają dotyczyć połączenia polskiej drogi ekspresowej S3 biegnącej wzdłuż zachodniej granicy z czeską drogą D11. Tematem negocjacji mają być też wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, walka z zanieczyszczeniem powietrza oraz sygnalizowany przez Czechy obniżony poziom wód gruntowych w związku z powiększeniem polskiej kopalni węgla brunatnego w Turowie przy granicy z Czechami – wskazano w komunikacie.

– W tej sprawie Republika Czeska zrobi wszystko, by maksymalnie chronić interesy obywateli i środowiska – powiedział czeski premier Bohuslav Sobotka w środę po posiedzeniu rządu.

Dodał, że choć omawiane mają być głównie sprawy bilateralne, to mowa będzie również o działaniach podejmowanych wspólnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej.

W delegacji pod przewodnictwem Sobotki udział wezmą ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, przemysłu i handlu, pracy i spraw społecznych, transportu, środowiska oraz kultury.

Kwietniowa wizyta odbędzie się w kontekście przejęcia przez Polskę od Czech przewodnictwa V4, co nastąpi 1 lipca.

Ostatnie tego rodzaju czesko-polskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w Pradze w kwietniu ubiegłego roku. Poza Polską, czeski rząd prowadzi regularne rozmowy w takim formacie ze Słowacją i Izraelem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl