fot. PAP/Jacek Turczyk

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Waszyngtonie. Jej pierwszym punktem było wystąpienie oraz dyskusja w National Press Club. Prezydent przedstawił wizję bezpieczeństwa międzynarodowego oraz priorytety polskiej polityki zagranicznej. Głównym celem wizyty polskiego prezydenta w USA jest szczyt nuklearny, który rozpoczyna się jutro.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda wskazał, że polska polityka zagraniczna oparta jest na trzech filarach: prawie międzynarodowym, partnerstwie i współpracy, które „nie są uzależnione od ideologii i przynależności partyjnej”. Prezydent Polski odniósł się również do konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie, który ma mieć przesłanie uniwersalne, niezależnie od tego z jakiego kierunku przychodzą zagrożenia i jakiego rodzaju one są.

– Do szczytu w Warszawie pozostają 3 miesiące. Polacy i Amerykanie mają długa historią sukcesów, jeśli chodzi o współpracę. Dzisiaj musimy podtrzymać współpracę strategiczną, która jest oparta na wzajemnym szacunku – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się do relacji z Rosją. Zachód – jak wskazuje Andrzej Duda – powinien domagać się powrotu do relacji geopolitycznych sprzed aneksji Krymu, a to powinno oznaczać wycofanie się Rosji z tego ukraińskiego półwyspu. Skrytykował także wrogie działania w obwodzie kaliningradzkim.

– Pamiętajmy o tym, że Rosja generalnie nie przejmuje się jakimiś uzgodnieniami, dozbraja swój potencjał w obwodzie kaliningradzkim. Wzrasta jej potencjał przede wszystkim rakietowy. Cały czas mamy do czynienia z naruszeniami przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem – dodał prezydent.

Podczas dyskusji z amerykańskimi dyplomatami i dziennikarzami Andrzej Duda pytany był także o kryzys migracyjny. Polska nie zamyka granicy przed nikim, kto szuka schronienia jednak przeciwna jest przymusowej relokacji – podkreślił prezydent Polski .

– Nie zgadzamy się z polityką siłowego przemieszczania uchodźców w ramach systemu kwotowego i mówiliśmy to od samego początku – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

Jutro Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie. Wieczorem prezydent będzie uczestniczyć w uroczystej kolacji z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą.

TV Trwam News

drukuj