fot. PAP/Radek Pietruszka

Polska i USA pogłębią współpracę wojskową – prezydenci A. Duda i D. Trump podpisali deklarację w tej sprawie

Pogłębienie współpracy wojskowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi staje się faktem. Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w tej sprawie deklarację. Amerykański personel wojskowy w Polsce zwiększy się do pięciu tysięcy osób.

To, o co prezydent Polski oraz polski rząd zabiegali od dawna, staje się faktem.

– Podpisujemy wspólną deklarację w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie obronności pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział Donald Trump.

Podpisana deklaracja stanowi uszczegółowienie dokumentu z 12 czerwca, który także mówił o pogłębieniu współpracy obronnej. To również potwierdzenie pobytu w Polsce blisko czterech i pół tysiąca osób wchodzących w skład personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych oraz rozlokowanie dodatkowego tysiąca takich osób.

– Będziemy współpracować na wiele różnych sposobów, przede wszystkim będziemy tam przenosić żołnierzy. Polska poniesie część kosztów, zbudują też infrastrukturę. Mam nadzieję, że to będzie piękna infrastruktura – wskazał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Obecność sił amerykańskich w Polsce leży w interesie zarówno naszego kraju, jak i Stanów Zjednoczonych, ale także  w interesie NATO.

– Jeżeli Stany Zjednoczone chcą być obecne w Polsce, to widocznie prezydent USA i jego współpracownicy uważają, że to jest w interesie USA, żeby w tej części świata bezpieczeństwo było wzmocnione. To jest akurat także w naszym interesie. Jesteśmy zadowoleni i gotowi ze swojej strony na to bezpieczeństwo pracować – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Dowództwo dywizji sił lądowych Stanów Zjednoczonych ma powstać w Poznaniu; także tam ma się znaleźć grupa wsparcia logistycznego. Jako centrum szkolenia bojowego wybrano poligon koło Drawska Pomorskiego, a lotniczą bazą przeładunkową dla wojsk amerykańskich stanie się lotnisko Wrocław- Starachowice. Drony armii USA ma natomiast obsłużyć lotnisko w Łasku koło Łodzi.

– To jest sześć lokalizacji, przede wszystkim dowództwo dywizyjne wojsk amerykańskich w Poznaniu, a więc dowództwo, które będzie operowało w Polsce, ale także w całej naszej części Europy, na wschodniej flance NATO. Następnie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim, a więc Centrum, które będzie przeznaczone do tego, aby oddziały amerykańskie oraz innych wojsk sojuszniczych mogły przygotowywać swoją gotowość do działań i certyfikować swoje zdolności – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

W deklaracji zawarto też wolę do dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień, które mają na celu realizację zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej. Mowa tu także o usprawnieniu funkcjonowania sił zbrojnych USA w Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl