Prezydent Andrzej Duda: Media społecznościowe to nowy, ważny sposób łączenia ludzi

Media społecznościowe to nowy, bardzo ważny sposób łączenia ludzi – przekonywał prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem nowoczesne możliwości komunikacji mogą odegrać szczególną rolę w przypadku działalności dobroczynnej.

Prezydent wziął w czwartek udział w konferencji „NGO Day – Facebook dla organizacji non profit”.

W wystąpieniu Andrzej Duda przekonywał, że media społecznościowe pełnią bardzo ważną rolę – jest to nowy, ważny sposób łączenia ludzi. W tym kontekście wskazał na ich rolę we wspieraniu działalności organizacji pozarządowych. Zwrócił uwagę, że wspólne działania dobroczynne i nowoczesne możliwości komunikacji „w piękny sposób splatają się ze sobą”.

„Dzięki takim instytucjom jak media społecznościowe działalność, jaką realizują organizacje pozarządowe, dobroczynne może w nieprawdopodobnie większy sposób rozszerzać się niż przed kilkunastoma laty” – mówił Andrzej Duda. Zauważył, że w mediach społecznościowych zdarzają się też patologie.

„Bo zawsze będą ludzie, którzy myślą inaczej niż większość. W tym znaczeniu, że nie szukają dobra, szukają zła” – podkreślił.

Prezydent mówił, że internet służy przede wszystkim kontaktom międzyludzkim.

„I to jest niezwykle ważne, i do tego wszystkich gorąco zachęcam. Bo warto, warto się zaangażować, przede wszystkim wtedy, kiedy jest się człowiekiem młodym, kiedy świat jest tak bardzo otwarty (…). Bo można wtedy osiągać cele, o których często nawet tym starszym się nie śni” – mówił prezydent.

„I tego państwu, wszystkim młodym, życzę – żebyście takie właśnie cele osiągali i żebyście budowali i tworzyli dobro” – dodał.

„Oczywiście internet służy też polityce. Niektórzy mówią, że nie byłoby mnie dzisiaj na tym miejscu, na miejscu prezydenta RP, gdyby nie internet, gdyby nie portale społecznościowe, gdyby nie wykorzystanie nowoczesnych mediów (…). Tak, to prawda” – dodał Duda.

Jakub Turowski z Facebooka zauważył, że prezydent jest jednym z polityków, który najszybciej zrozumiał, jak ważna jest dobra, skuteczna komunikacja.

„Pan prezydent jest i na zawsze pozostanie pierwszym politykiem w Polsce, najprawdopodobniej na świecie, który skorzystał z funkcji +Facebook life+. Miało to miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak funkcja ta została uruchomiona, a było to 6 sierpnia 2015 r., w dzień zaprzysiężenia pana prezydenta” – mówił.

Zdaniem prezydenta postęp techniczny jest nieprawdopodobny.

„Jak sięgnę pamięcią do 2010 r., zaledwie 7 lat temu, pamiętam, że miałem dosyć archaiczny telefon komórkowy, który miał normalną klawiaturę. Właściwie nie korzystałem z internetu w telefonie komórkowym. Dziś smartfon, ekran dotykowy, bieżąca komunikacja za pomocą internetu, poprzez telefon, jest czymś zupełnie standardowym” – mówił. Zwrócił uwagę na szybki rozwój internetu.

„2004 rok to narodziny Facebooka i nowa era. Coś, co zostało wtedy wykreowane, a o czym dziś mówimy, że są to media społecznościowe” – dodał prezydent.

Katarzyna Paliwoda z Facebooka zwróciła uwagę, że ok 4 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do sieci. Jak zaznaczyła, Facebook i kilka innych firm chcą to zmienić.

„Założenie jest takie, żeby latały drony (…) nad obszarami, gdzie normalna infrastruktura nie jest w stanie dotrzeć, żeby wysyłały sygnał internetowy do obszarów, gdzie go nie ma” – wyjaśniała.

PAP/RIRM

drukuj