USA: zainaugurowano cykl spotkań Przystanek Historia w Nowym Jorku
Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęło w środę cykl spotkań Przystanek Historia Nowy Jork. W inauguracji wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek, który mówił, że Instytut organizuje tego rodzaju przedsięwzięcia nie tylko w Polsce, lecz wszędzie, gdzie żyją Polacy.
„To jest nasz trzeci zagraniczny Przystanek. Pierwszy był w Wilnie – naturalne miejsce i nie trzeba tłumaczyć dlaczego; następnie Bruksela, gdzie oprócz stałej imigracji tysiące Polaków pracują – czy w kwaterze głównej NATO, czy w instytucjach unijnych; w Nowym Jorku, bo Stany Zjednoczone to najliczniejsza polska imigracja i tyle aktywnych środowisk” – wyjaśnił szef IPN.
Jak podkreślił, jego instytucja od lat współpracuje ze środowiskiem polonijnym m.in. z Instytutem Piłsudskiego, Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Polskim Instytutem Naukowym czy Fundacją Kościuszkowską. W środę nastąpiło sformalizowanie ich działalności edukacyjnej w formie Przystanku Historia.
W konsulacie RP w Nowym Jorku porozumienie w tej sprawie sygnowali prezes IPN oraz szef Stowarzyszenia Pamięć Grzegorz Tymiński. Powstałe w maju stowarzyszenie kontynuuje pracę portalu Pamiec.us. Zapowiada przywracanie i budzenie świadomości historycznej wśród Polonii oraz budowanie postaw patriotycznych.
Szarek zwrócił uwagę, że społeczność Polaków osiadłych w USA, w niezwykły sposób przysłużyła się niepodległości Polski. Przypomniał, że po wojnie dla dziesiątków tysięcy Polaków USA stały się domem, a społeczność emigracyjna przez kilkadziesiąt lat włączała się w wysiłki na rzecz niepodległości ojczyzny. Wyraził nadzieję na zbudowanie platformy łączenia Polaków z Polonią w celu realizowania różnych inicjatyw, w tym podtrzymywania wśród diaspory wiedzy o historii Polski. Apelował zarazem, by Polacy w USA byli ambasadorami Polski i dzielili się informacjami o Polsce i jej dziejach z Amerykanami.
„To, co nas łączy z Amerykanami, to umiłowanie wolności. Wiele pokoleń Amerykanów i wiele pokoleń Polaków wykazało, że to nie są tylko słowa i oddawało za to życie. Tę historię chcemy pokazać” – zaznaczył Szarek podczas konferencji prasowej poprzedzającej oficjalną uroczystość w Nowym Jorku.
Mówił o pragnieniu kontynuowania pomocy archiwistycznej na rzecz instytucji polonijnych. Wskazał na rozmowy z przedstawicielami SWAP w celu zdigitalizowania pisma „Weteran”, które ukazuje się od blisko 100 lat, czy współpracę z Polskim Instytutem Naukowym. Współpraca z Fundacją Kościuszkowską ma natomiast zaowocować programem stypendialnym dla Amerykanów.
Nawiązując do inicjatywy Przystanku, Szarek powiedział, że IPN zależy na dotarciu do najmłodszych pokoleń Polonii. W tym celu pracownicy Instytutu będą przyjeżdżać do USA co kwartał, by spotykać się z młodzieżą i organizować dla niej warsztaty, przekazując ofertę edukacyjną IPN.
PAP/RIRM