fot. PAP/Adam Warżawa

Gdański IPN spotka się dziś z przedstawicielami miejskiego ratusza

Przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN mają się dziś spotkać z reprezentantami miejscowego magistratu. Rozmowy mają dotyczyć organizacji na placu Solidarności przygotowanej przez Instytut wystawy “TU rodziła się Solidarność”.

Najpierw władze Gdańska nie udzieliły zgody na umieszczenie ekspozycji na placu Solidarności. Decyzja ta spotkała się jednak z krytyką wielu środowisk.

Ostatecznie prezydent Aleksandra Dulkiewicz zmieniła zdanie i pozwoliła na ustawienie ekspozycji w tym miejscu.

Dzisiejsze rozmowy na placu Solidarności mają służyć omówieniu szczegółów dotyczących organizacji w tym miejscu wystawy.

– To jest nawiązanie do 40. rocznicy finalnej fali protestów. Mamy tutaj początek narodzin „Solidarności” w Gdańsku. Rzeczywiście data najważniejsza w historii i kalendarzu historycznym obok 31 sierpnia 1980 roku, czyli zawarcia porozumień – powiedział prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Otwarcie wystawy “TU rodziła się Solidarność” w Gdańsku planowane jest na 14. sierpnia, „dokładnie czterdzieści lat po rozpoczęciu historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej”.

Łącznie Instytut planuje otworzyć ekspozycję w 53. miejscach w Polsce. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zakończą się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie.

Więcej informacji o miejscach, w których mają stanąć wystawy „TU rodziła się Solidarność” można śledzić na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej [https://ipn.gov.pl/pl ]

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl