„Z miłości do Polski” – 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową

Obchodzimy dziś 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) na Armię Krajową (AK). Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg inicjatyw przypominających, że 14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale również dzień pamięci o żołnierzach AK.

W tym roku przypada 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Był to największy ruch oporu w czasie II wojny światowej w Europie. Jak podaje IPN w latach 1939-1945 przez organizację przeszło blisko 450 tys. Polaków.

https://www.youtube.com/watch?v=aGJitf-htm0&t=2s

W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej zainicjował wiele wydarzeń przypominających o odwadze i zasługach żołnierzy należących do największej armii podziemia świata.

„Instytut Pamięci Narodowej przygotował akcję przypominającą, że 14 lutego to nie tylko Walentynki. To również dzień pamięci o żołnierzach Armii Krajowej – ludziach zakochanych w wolności i wierzących w niepodległą Rzeczpospolitą” – informują organizatorzy.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1491713210722009088

Jedną z inicjatyw jest wystawa plenerowa poświęcona żołnierzom AK, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

„Wystawa przedstawia genezę Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim” – czytamy na stronie Instytutu.

Wystawa będzie możliwa do zobaczenia w wielu polskich miastach od 14 lutego br. do 3 marca 2023 roku.

fot. IPN

Można również obejrzeć cykl infografik przedstawiających 80 bohaterów Armii Krajowej. Prezentowane są m.in. sylwetki dowódców, szeregowych żołnierzy, oficerów wywiadu i tych, którzy szczególnie odznaczyli się swoją postawą w czasie działalności w AK.

„Przypominamy tych, którzy ginęli w czasie wojny – w walce z Niemcami i sowietami albo zostali zamordowani przez UPA. Prezentujemy także tych, którzy oddawali życie już po wojnie – kontynuując opór wobec nowego, komunistycznego zniewolenia lub byli mordowani przez UB za działalność w Polskim Państwie Podziemnym” – informują organizatorzy akcji „80/80, czyli 80 żołnierzy AK na 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK”.

 

Od godz. 12.00 trwa panel dyskusyjny z udziałem prof. Bogdana Chrzanowskiego, dr. hab. Piotra Niwińskiego i dr. Andrzeja Chmielarza. Spotkanie poprowadzi dr hab. Waldemar Grabowski z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale IPNtv.

https://www.youtube.com/watch?v=z3qbEaM0fVI&t=447s

fot. IPN

 

fot. IPN

ipn.gov.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl