
„Z miłości do Polski” – 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową
Obchodzimy dziś 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) na Armię Krajową (AK). Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg inicjatyw przypominających, że 14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale również dzień pamięci o żołnierzach AK.
W tym roku przypada 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Był to największy ruch oporu w czasie II wojny światowej w Europie. Jak podaje IPN w latach 1939-1945 przez organizację przeszło blisko 450 tys. Polaków.
https://www.youtube.com/watch?v=aGJitf-htm0&t=2s
W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej zainicjował wiele wydarzeń przypominających o odwadze i zasługach żołnierzy należących do największej armii podziemia świata.
„Instytut Pamięci Narodowej przygotował akcję przypominającą, że 14 lutego to nie tylko Walentynki. To również dzień pamięci o żołnierzach Armii Krajowej – ludziach zakochanych w wolności i wierzących w niepodległą Rzeczpospolitą” – informują organizatorzy.
https://twitter.com/ipngovpl/status/1491713210722009088
Jedną z inicjatyw jest wystawa plenerowa poświęcona żołnierzom AK, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
„Wystawa przedstawia genezę Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim” – czytamy na stronie Instytutu.
– Miłość do Polski cierpliwa jest. I w tej cierpliwości polskie struktury konspiracyjne potrafiły trwać od 1939 r., aż poza rok 1945 – mówił prezes #IPN dr Karol #Nawrocki podczas krakowskich uroczystości z okazji 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w #AK.#zmiłościdoPolski pic.twitter.com/cVStMTqFlq
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) February 14, 2022
Wystawa będzie możliwa do zobaczenia w wielu polskich miastach od 14 lutego br. do 3 marca 2023 roku.

fot. IPN
Można również obejrzeć cykl infografik przedstawiających 80 bohaterów Armii Krajowej. Prezentowane są m.in. sylwetki dowódców, szeregowych żołnierzy, oficerów wywiadu i tych, którzy szczególnie odznaczyli się swoją postawą w czasie działalności w AK.
„Przypominamy tych, którzy ginęli w czasie wojny – w walce z Niemcami i sowietami albo zostali zamordowani przez UPA. Prezentujemy także tych, którzy oddawali życie już po wojnie – kontynuując opór wobec nowego, komunistycznego zniewolenia lub byli mordowani przez UB za działalność w Polskim Państwie Podziemnym” – informują organizatorzy akcji „80/80, czyli 80 żołnierzy AK na 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK”.
– Miłość do Polski nie żąda, nie oczekuje poklasku – nie dla pomników, nie dla zaszczytów blisko 400 tys. żołnierzy Armii Krajowej, wśród nich 40 tys. wspaniałych kobiet, podjęło walkę z dwoma okupantami – podkreślił prezes #IPN.#zmiłościdoPolski
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) February 14, 2022
Od godz. 12.00 trwa panel dyskusyjny z udziałem prof. Bogdana Chrzanowskiego, dr. hab. Piotra Niwińskiego i dr. Andrzeja Chmielarza. Spotkanie poprowadzi dr hab. Waldemar Grabowski z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale IPNtv.
https://www.youtube.com/watch?v=z3qbEaM0fVI&t=447s

fot. IPN

fot. IPN
ipn.gov.pl/radiomaryja.pl