fot. twitter.com/ipngovpl

Pawłowo Kościelne: Odsłonięcie tablicy w hołdzie żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

W Pawłowie Kościelnym odbyły się w sobotę uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z samodzielnego patrolu ppor. Stanisława Kakowskiego ps. Kaźmierczuk. Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Andrzej Duda, prezydent RP.

Uroczystości rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych. Później w intencji pomordowanych żołnierzy sprawowana była Msza święta. Odsłonięta została także tablica upamiętniająca patrol „Kaźmierczuka”. Jej projektantem i fundatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Ks. Hubert Komorowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym, podkreśla, że uroczystości są wyrazem wdzięczności wobec poległych żołnierzy.

– Chcemy godnie upamiętnić bohaterów, którzy oddali życie za wiarę i Ojczyznę. To byli Polacy, katolicy i zaprzysiężeni żołnierze podziemia antykomunistycznego. To nie byli bandyci. Ci ludzie do dziś nie mają swoich grobów. Zostali oni wywiezieni po egzekucji i do dziś nie wiemy, gdzie są ich szczątki. Odsłonięciem tej tablice chcemy okazać im godny szacunek i pomodlić się o ich pokój. Chcemy podziękować im, że walczyli za wiarę i za mniej więcej taką Polskę w jakiej dziś żyjemy – mówi duchowny.

W ramach uroczystości przygotowano też szereg wydarzeń towarzyszących. To m.in. zorganizowana w Przasnyszu wystawa historyczna, a także ceremonia uhonorowania świadków i bohaterów walk o niepodległość.

Patrol Kaźmierczuka był ostatnim patrolem z oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Jego członkowie polegli w nierównej walce z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa w Kadzielni 14 października 1951 roku.

RIRM

drukuj