Głosy partii politycznych po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN

Parlamentarzyści zabrali głos w sprawie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie ustawy o IPN. Szef państwa polskiego poinformował, że zdecydował się podpisać nowelę, a jednocześnie skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

To dobra decyzja – oceniła rzecznik PiS Beata Mazurek.

– Cieszymy się z tego, że temat nie jest zakończony, że te wszystkie wątpliwości i zarzuty – szczególnie ze strony żydowskiej – będą analizowane przez TK i będą wyjaśniane. Tej dyskusji nie kończymy. Mamy prawo do prawdy historycznej. Naszym zdaniem prezydent podjął słuszną decyzję – powiedziała rzecznik partii rządzącej.

W podobnym tonie sprawę skomentował lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.

– Uważamy, że to dobra decyzja. Dobrze, że ucina się tę spiralę nakręcających się wzajemnie animozji. Ustawa, dzięki podpisaniu, już obowiązuje. Natomiast oddanie jej do TK świadczy o otwartości strony polskiej na różne dyskusje – zauważył lider Kukiz’15.

Decyzję prezydenta krytykuje opozycja. Szef klubu PO Sławomir Neuman ocenił, że postępowanie prezydenta wynika z nacisków partyjnych z Nowogrodzkiej, a także nacisków narodowców i antysemitów. Jego zdaniem stanowisko prezydenta „pogłębi kryzys dyplomatyczny”.

Politycy Nowoczesnej ocenili, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli o IPN była błędem, bo pokazała, że prezydent stawia interes PiS ponad interes państwa.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Zmiany krytykują Izrael, USA i Ukraina.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl