IPN wznawia prace ekshumacyjne w Białymstoku

Dziś IPN ma wznowić prace ekshumacyjne na terenie aresztu w Białymstoku. Prace na terenie aresztu rozpoczęły się w ubiegłym roku, wówczas w lipcu i październiku odkryto pierwsze szczątki.

Na większą skalę prace kontynuowano w maju tego roku.  Dotąd odkryto tam szczątki ok. 200 osób, w tym kobiet i dzieci. Na zaplanowanym na wrzesień etapie prac, planowane jest przeszukanie betonowych silosów, które znajdują się wzdłuż północnej części ogrodzenia aresztu.

Ponadto przeprowadzone mają być prace sondażowe wzdłuż płotu oddzielającego teren należący do Straży Granicznej, a także wokół znajdujących się dalej bloków mieszkalnych.

– Prace te będą polegały na wydobyciu szczątków, które zostały zlokalizowane w czasie poprzedniego etapu prac. Miał on miejsce w maju tego roku. To będzie pierwsza, zasadnicza część, natomiast druga część prac dotyczyć będzie określenia maksymalnego obszaru tego pola grobowego. Wiemy już, że jest duże, być może nawet kilkukrotnie większe od tego obszaru, na którym ekipa archeologów pracowała do tej pory. Po określeniu pola grobowego będziemy prowadzić dalsze prace, mające na celu wydobycie znajdujących się tam szczątków – mówi Tomasz Danilecki z oddziału IPN w Białymstoku.

Prace mają potrwać trzy tygodnie, ale IPN zapowiada, że nie będzie to ich ostatni etap. Z kolei  na listopad zaplanowano poszukiwania w piwnicach budynku aresztu śledczego, gdzie w okresie powojennym wykonywane były wyroki śmierci. W maju odnaleziono tam szczątki dwóch mężczyzn.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl