Warszawa: Min. Gliński spotka się dziś z wicepremierem Ukrainy

W Warszawie odbędzie się dziś spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z wicepremierem Ukrainy Pawło Rozenko. Tematem rozmów będą m.in. spory na tle historycznym między Polską i Ukrainą oraz niedawna nowelizacja ustawy o IPN.

W spotkaniu wezmą także udział wiceminister kultury Jarosław Sellin, wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, a po stronie ukraińskiej – minister kultury Ukrainy, ambasador oraz wiceszef MSZ tego kraju.

Między Warszawą i Kijowem nasilił się spór, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach.

Prof. Włodzimierz Osadczy z Centrum Ucrainicum KUL ocenił, że takie spotkania polsko-ukraińskie niczego nie zmienią. To Ukraina powinna wystąpić z inicjatywą rozmów.

Jeżeli Polska jest partnerem strategicznym Ukrainy, tyle uczyniła dla utrzymania się tego państwa, to partner strategiczny powinien się pochylić nad cierpieniem, powinien doprowadzić do pogrzebu przynajmniej 130 tys. (to jest liczba szacunkowa, choć najprawdopodobniej jest ona o wiele wyższa) polskich obywateli. Ukraina powinna wyrazić żal i smutek, że przez prawie 30 lat funkcjonowania niepodległego państwa ukraińskiego nikt nic nie uczynił, żeby pogrzebać szczątki Polaków. Dopóki nie ma takiego kroku ze strony Ukrainy, że premier przyjeżdża, żeby zacząć rozmowy o pogrzebie, dopóty żadnych innych tematów nie powinno się poruszać – zaznaczył prof. Osadczy.

Ostatnio kontrowersje pojawiły się w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Przewiduje ona m.in. odpowiedzialność karną za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950. Według ukraińskiego IPN, przyjęcie nowej ustawy o IPN poważnie ogranicza pole dyskusji i dialogu historyków.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl