IPN odtajnia listę nazwisk załogi SS niemieckiego obozu KL Auschwitz

Krakowski oddział IPN upubliczni dziś bazę danych załogi SS niemieckiego obozu KL Auschwitz. Lista ma liczyć ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów, pracujących w obozie od czasu jego powstania do likwidacji. 


Transmisja live z tego wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=P6TUg3N3f28


W wykazie, oprócz nazwisk obozowych funkcjonariuszy – znajdą się inne dane personalne m.in. data i miejsce urodzenia, wykształcenie czy obywatelstwo.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie podkreślił,  że warto, aby historia utrwalała

pamięć o czynach ludzi, zarówno dobrych jak i złych.

– Nazwiska tych osób powinny być znane opinii publicznej. Nie po to żeby ich ścigać, bo z pewnością zdecydowana większość już nie żyje ale po prostu po to, aby do historii każdy przechodził w związku z tym co zrobił dobrego lub złego. To byli właśnie konkretni ludzie, i dlatego też każde opublikowanie nazwisk,  czynów, życiorysu takich osób ma, nie tylko ogromną wartość historyczną ale również charakter pewnej przestrogi, że nikt kto robi cokolwiek złego przeciwko swojemu bliźniemu, nie będzie bezkarny i będzie kiedyś jeżeli nie rozliczony, to przynajmniej napiętnowany w sensie podania jego danych do wiadomości publicznej – mówił dr Jerzy Bukowski.

Niewykluczone, że IPN stworzy inne, podobne bazy nazistowskich funkcjonariuszy niemieckich obozów zagłady w Polsce.

Baza, która zostanie dziś udostępniona powstała w ramach wznowionego śledztwa ws. zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu KL Auschwitz.

Prowadziła je od 2011r. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl