Sen. J. Żaryn o pomyśle edukowania dyplomatów: Nie ograniczałbym tego do Muzeum Katyńskiego

Każdy ambasador akredytowany w Polsce, powinien otrzymywać pakiet literatury anglojęzycznej dotyczący historii Polski, w tym oczywiście dotyczący zbrodni katyńskiej – powiedział sen. Jan Żaryn odnosząc się do propozycji prezesa IPN dot. działań podejmowanych przy akredytacji nowych dyplomatów w naszym kraju.

Instytut Pamięci Narodowej chce, by zagraniczni dyplomaci skierowani do pracy w Polsce rozpoczynali służbę od wizyty w Muzeum Katyńskim. Taki pomył przedstawił prezes Instytutu dr Jarosław Szarek w poniedziałkowej rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. [czytaj więcej]

O tym, jak duże znaczenie ma szerzenie prawdy o polskiej historii, mogliśmy przekonać się w ostatnim czasie, kiedy doszło do kolejnych ataków i oskarżeń Polski na forum międzynarodowym i w światowych mediach. Mowa m.in. o bulwersującym zachowaniu burmistrza Jersey City czy wystąpieniu jednego z amerykańskich profesorów, który dopuścił się kłamstwa katyńskiego, zdejmując z Rosji odpowiedzialność za ludobójstwo na Polakach.

Senator Jan Żaryn komentując propozycję szefa IPN podkreślił, że wspomniani dyplomaci powinni być obsłużeni przez jak największą liczbę polskich instytucji, które wsparłyby ich należytą wiedzą nt. naszej historii.

– Pytanie, jak to zrobić, by służyło to rzetelnemu rozpoznaniu polskiej historii. Myślę, że przede wszystkim każdy ambasador akredytowany w Polsce, powinien otrzymywać pakiet literatury anglojęzycznej dotyczący historii Polski, w tym oczywiście dotyczący zbrodni katyńskiej. Powinien mieć także wykaz wszystkich placówek odpowiedzialnych za promowanie historii i kultury Polski, znajdujących się przynajmniej na terenie Warszawy i najważniejszych z całej Polski. Nie ograniczałbym tego do Muzeum Katyńskiego, choć oczywiście na pewno placówki (dyplomatyczne – red.) są zapraszane na różnego rodzaju pokazy, wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Katyńskiego – powiedział Jan Żaryn.

Polski Instytut Pamięci Narodowej, jako jeden z pierwszych stanowczo zareagował na ostatnią próbę usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

,,Jako instytucja państwa polskiego nie bierzemy udziału w dyskursie politycznym, tylko edukujemy, dlatego wysłaliśmy do burmistrza Stevena Fulopa raport Komisji Maddena” – powiedział dla „Naszego Dziennika” dr Jarosław Szarek.

Komisja Maddena to specjalna komisja śledcza powołana przez Kongres USA ws. zbrodni katyńskiej. Stanowi bardzo ważny głos USA z lat 50. w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl