„Nasz Dziennik”: Katyń w kanonie dyplomacji

Instytut Pamięci Narodowej chce, aby każdy zagraniczny dyplomata posiadał elementarną wiedzę o kraju, w którym pracuje. W Polsce taka służba rozpoczęłaby się od wizyty w Muzeum Katyńskim.

Coraz częściej Polacy przekonują się, że cudzoziemcy nie znają historii Polski. W rozmowie z Naszym Dziennikiem prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreśla, że należy to zmienić. W szczególności sprawa dotyczy dyplomatów z zagranicy, którzy pełnią służbę w naszym kraju.

Jedna z propozycji jest taka, aby każdy prominent rozpoczynał swój pobyt w Polsce od wizyty w Muzeum Katyńskim. Byłoby to minimum, jakie musiałby zrealizować. Prezes IPN nawiązał także do sprawy Pomnika Katyńskiego w New Jersey. Jak zaznaczył, IPN jako pierwszy zajął stanowisko w tej sprawie. Ponadto burmistrzowi stanu wysłano raport Komisji Maddena powołany przez Kongres USA na początku lat 50.

Dokument ten stanowił jedno z ważniejszych źródeł dotyczących sowieckiej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. W wywiadzie dla dziennika prezes zaznaczył również, że w najbliższym czasie IPN zabierze głos w sprawie książki „Dalej jest noc”. Opisuje ona losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl