IPN rozdaje zeszyty dla pierwszoklasistów

„Mój pierwszy zeszyt” – to nazwa akcji, jaką Instytut Pamięci Narodowej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował dla pierwszoklasistów. Z okazji rozpoczynającego się dziś roku szkolnego uczniowie otrzymają notatnik z wizerunkami ojców niepodległości.

Między innymi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie blisko 40 tys. dzieci zostanie obdarowanych zeszytem do języka polskiego z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Na przyborach szkolnych znalazły się też postacie gen. Józefa Hallera, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego.

Przedstawiciele IPN ruszyli dziś w Polskę, by osobiście przekazać uczniom pierwsze zeszyty. W szkole podstawowej w Stróży w woj. małopolskim gościł będzie prezes Instytutu dr Jarosław Szarek. Prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku, podkreślił, że akcja ma służyć nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.

Realizacja tej akcji ma służyć zwróceniu uwagi nie tylko tych maluchów, ale także ich rodziców, starszego rodzeństwa, kolegów, znajomych, że coś ważnego się w Polsce dzieje, jeżeli chodzi o rocznicę historyczną. Na zeszytach jest podkreślone, że mamy rok 2018, że jest 100-lecie ważnego wydarzenia. Od najmłodszych lat trzeba uczyć, że historia jest ważna, że są wydarzenia, o których nawet 7-latek może się już dowiadywać, chociażby tego, co się stało w Polsce 100 lat temu i chociażby jedno czy dwa nazwiska osób, które się Polsce zasłużyły – powiedział prof. Golon.

Poza zeszytami uczniowie klas pierwszych otrzymają też ołówki i długopisy z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia nieodległości. Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, że w roku szkolnym 2018/2019 w pierwszych klasach naukę rozpocznie około 361 tys. dzieci.

 RIRM

drukuj