A. Macierewicz: Podkomisja nie otrzymała zaproszenia od polskiej prokuratury do oględzin wraku Tu 154-M

Członkowie podkomisji nie otrzymali zaproszenia od polskiej prokuratury na wyjazd do Smoleńska, podczas którego zaplanowano oględziny wraku Tu 154-M – poinformował na antenie Telewizji Trwam Antoni Macierewicz, szef podkomisji.

Śledczy z Polski i Rosji mają przeprowadzić w tym tygodniu dodatkowe badania szczątków rządowej maszyny, która rozbiła się pod Smoleńskiem. Wizyta odbywa się na wniosek polskiej prokuratury. Do Rosji udało się pięciu prokuratorów oraz technicy kryminalistyczni.

Antoni Macierewicz zwraca uwagę, że śledczy powinni współpracować w tej sprawie z członkami komisji. Obliguje ich do tego porozumienie z MON oraz zapisy ustawy. Były szef resortu obrony przyznał, że cała sytuacja jest niezręczna.

 – Komisja wystąpiła do strony rosyjskiej o możliwość badania wraku, i zwłaszcza o dokonanie na miejscu, tam w Rosji – abstrahując od tego, że wrak powinien przyjechać do Polski – dokonanie rekonstrukcji wraku. Rosjanie nam odmówili prawa rekonstrukcji wraku na miejscu, a zaprosili prokuraturę do oględzin wraku. Mamy tutaj do czynienia ze strony rosyjskiej z ewidentną grą – wskazał Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji zapowiedział także, że wkrótce zostanie przedstawiona rekonstrukcja wraku na podstawie zdjęć. Prace jeszcze trwają – zaznaczył. Wrak samolotu Tu-154M znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali ten temat w rozmowach ze stroną rosyjską.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl