Płótno z katyńskiego krzyża

W najbliższą środę będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Poznaniu odbędzie się konferencja prasowa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej „Pamięć o Katyniu – płótno z katyńskiego krzyża”.

Konferencja prasowa w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej będzie poświęcona walce o pamięć.

Spotkanie odbędzie się w Poznaniu, a dokładnie w miejscu wystawy multimedialnej „20 – 40 – 20”, która powstała z myślą o 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

„W czasie kwerend w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej historyk ma najczęściej do czynienia z papierem, „górą papieru”. Setki teczek, tysiące zapisanych maszynopisów i rękopisów, czasami fotografie, rzadziej nagrania. Archiwalna rutyna. Niekiedy udaje się ją jednak przełamać, jak choćby wtedy, gdy z teczki na stół pracowni wyciągamy… płótno. Płótno zdjęte z katyńskiego krzyża” – wskazuje IPN w komunikacie.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na konferencję prasową, której tematem będzie walka o pamięć o zbrodni katyńskiej w PRL na przykładzie odnalezionej przez dr. Piotra Grzelczaka w Archiwum IPN w Poznaniu teczki SOS kryptonim „Krzyż”.

„Dotyczyła ona wzniesienia w 1988 r. krzyża katyńskiego na cmentarzu parafialnym w Siedlisku k. Trzcianki, na którym umieszczono dwumetrowe płótno z napisem >>Katyń<< wpisanym w znak krzyża, a także nazwiska ofiar systemu komunistycznego lat 80. (m.in. ks. J. Popiełuszko, G. Przemyk, M. Antonowicz, P. Bartoszcze, J. Strzelecki). Wyjątkowa specyfika opisywanej sytuacji polega z jednej strony na odnalezieniu w Archiwum IPN oryginalnego >>płótna katyńskiego<< sprzed 34 lat (załączonego pierwotnie do dokumentacji jako dowód w sprawie), z drugiej zaś na nie wykryciu jego autorów przez SB” – wskazał Instytut.

„Dziś rzeczone płótno stanowi cenny i niezwykle rzadki dowód na siłę pamięci o katyńskiej zbrodni. Pamięci, która trwała mimo urzędowych zakazów i szykan, której nosicielami byli lokalni depozytariusze rozsiani po całej Polsce. Być może pochylenie się historyka nad tym tematem pozwoli nam ich poznać i docenić ich wkład w walkę o katyńską pamięć” – podsumował Instytut Pamięci Narodowej.

dr Marta Sankiewicz/IPN

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl