IPN opublikuje pełną listę SS-manów z Auschwitz

Już wkrótce poznamy pełną listę katów z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po ponad trzyletnim śledztwie krakowski Instytut Pamięci Narodowej jest bliski opublikowania nieznanego dotąd pełnego spisu niemieckiej załogi obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak tłumaczy Łukasz Gramza, Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, w ramach śledztwa dotyczącego działalności KL Auschwitz-Birkenau jednym z zadań jest ustalenie sprawców – w pierwszej kolejności funkcjonariuszy SS.

– Dotychczas funkcjonowało kilka tego rodzaju list, które opiewały na liczbę od 4000 do 6000 funkcjonariuszy. W wyniku naszych prac, jak również przede wszystkim w wyniku pracy biegłego historyka, który został przez nas powołany, opracowana została lista, która liczy obecnie przeszło 9,5 tys. nazwisk. Są to osoby, które kiedykolwiek, w jakimkolwiek charakterze przewinęły się jako funkcjonariusze SS przez obóz Auschwitz. Naszym celem jest ustalenie, czy rzeczywiście osoby te były w obozie, zweryfikowanie tej listy, a następnie poczynienie ustaleń faktycznych co do osób objętych tą listą – wyjaśnia Łukasz Gramza.

Jak dodaje prokurator, celem IPN jest również podjęcie próby pociągnięcia do odpowiedzialności karnej żyjących jeszcze funkcjonariuszy SS, których jest co najmniej kilkudziesięciu. W tym celu IPN współpracuje z niemieckimi organami ścigania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl