Kolejne dokumenty z „szafy Kiszczaka” są już dostępne

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił piąty i szósty pakiet dokumentów zabezpieczonych w domu Marii Kiszczak. Materiały to ponad 200 stron archiwaliów. W warszawskiej czytelni Instytutu z dokumentami zapoznają się dziennikarze i naukowcy.

W dwóch – ostatnich już – pakietach znajduje się m.in. pismo dotyczące sytuacji w Polsce przed pielgrzymką Jana Pawła II w 1983 r. oraz obrad w Magdalence i Okrągłego Stołu.

Odnosząc się do udostępnionych ostatnio przez IPN dokumentów z domu Kiszczaka, red. Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista, mówi, że to od Instytutu zależy, jak zostanie ukierunkowana zdobyta wiedza z historii najnowszej.

– Być może właśnie te materiały od Kiszczaka, skoro zainteresowały opinię publiczną, wreszcie przymuszą IPN do podjęcia badań. Przecież jest tam masa naukowców, która powinna się tym zajmować, a która dotychczas nie robiła tego. Może to być taki dodatkowy efekt ujawnienia tych materiałów. Z tego co wiemy, to co znaleziono u Kiszczaka, nie jest jakąś rewelacją samą w sobie, ale być może jest argumentem na rzecz większej aktywności IPN. Tutaj w dodatku zbiega się to w czasie z przeobrażeniami, które w IPN powinny nastąpić – powiedział

Przypomnijmy, wdowa po zmarłym gen. Czesławie Kiszczaku chciała odsprzedać prezesowi IPN-u akta tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. W efekcie działań podjętych przez prokuraturę, akta udało się zabezpieczyć. Następnie zostały one udostępnione dziennikarzom.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl