Warszawa: Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie”

Na gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa od dziś można oglądać wystawę „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie”. Inicjatywa wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na wystawę składają się 24 portrety żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród nich są zdjęcia m.in. Danuty Siedzikówny, płk. Witolda Pileckiego oraz płk. Łukasza Cieplińskiego. Poza ich wizerunkami są również stopnie wojskowe oraz daty urodzenia i śmierci.

Wystawę otworzył wiceminister obrony narodowej, prof. Wojciech Fałkowski.

To jest moment, w którym rzeczywiście myślimy o tym, że polski panteon chwały to nie są tylko żołnierze września, legioniści i bohaterowie wojny z 1920 r., ale są to również ci żołnierze, którzy nie oddali broni i nie zgodzili się ze zniewoleniem Polski po konferencji jałtańskiej i po zajęciu przez sowietów terytorium polskiego. Trwali przy państwie polskim, bronili narodu i nie wyrzekli się służby Polsce – powiedział prof. Fałkowski.

IPN szacuje, że w latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób.

Znaczną część ofiar stanowili żołnierze podziemia niepodległościowego. Ich ciała grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach.

Organizatorem wystawy, którą można oglądać na placu Piłsudskiego w Warszawie, jest resort obrony narodowej.

 

Zuzanna Dąbrowska/ RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl