Rzeszów: Ferie z IPN – prelekcje, warsztaty i gry edukacyjne

Pokazy filmowe, prelekcje, warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy z historią – to propozycje rozpoczynającej się w poniedziałek w Rzeszowie 11. edycji „Ferii z IPN”. Przedsięwzięcie przygotował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Wypoczywającym podczas tegorocznych ferii zimowych zapewniamy możliwość udziału w prelekcjach, pokazach filmowych, warsztatach edukacyjnych, turniejach gier historycznych, spacerach +Szlakiem Niepodległości+ po Rzeszowie” – powiedziała dziś PAP Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału IPN.

Dodała, że historycy z IPN „od najbliższego poniedziałku proponują też zwiedzanie i poznawanie tajemnic rzeszowskiego Zamku”.

W zamku w latach 1939-44 na Zamku Lubomirskich było więzienie niemieckie; od 1944 roku komunistyczne. Pomiędzy 1944 a 1956 komuniści wykonali tam ponad 400 wyroków śmierci. Rolę więzienia zamek pełnił do 1981 r.

„W suterenach w jego południowej części jest stała ekspozycja przypominająca historię więzienia. Są sylwetki niektórych więźniów. Zwiedzający mogą też skorzystać z kiosku multimedialnego” – zauważyła Katarzyna Gajda-Bator.

Oprócz Rzeszowa „Ferie z IPN”, podobnie jak w latach poprzednich, zaplanowano także w ośrodku „Caritas” w Myczkowcach w Bieszczadach. Wypoczywający tam będą mogli uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych związanych z tematyką dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości.

PAP/RIRM

drukuj