Odwołania od komunistycznych wyroków

Instytut Pamięci Narodowej zachęca wszystkich, którzy w okresie PRL-u zostali niesłusznie skazani przez komunistyczne sądy, do odwoływania się od wyroków.

W okresie stanu wojennego w Polsce sądy i kolegia ds. wykroczeń wydały blisko 200 tysięcy orzeczeń wobec niepodległościowych i antykomunistycznych działaczy – mówił rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz.

– Jeśli do tego doliczymy sprawy sądowe, szczególnie z pierwszego okresu tzw. Polski Ludowej, wyroki wydawane przez chociażby wojskowe sądy rejonowe, czy też później przez sądy cywilne, to bez wątpienia mówimy tutaj o kilkuset tysiącach osób, które objęte były tymi wyrokami – wyjaśnił.

Nadal wiele osób czeka na to, aby niesłuszne wyroki zostały unieważnione. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi działania, których celem jest stwierdzenie nieważności orzeczeń. Wystarczy do IPN złożyć pismo.

– W zwykłym piśmie wystarczy wskazać, jeśli to możliwe, jakiego rodzaju wyrok i przez jaki sąd został wydany, najlepiej też kiedy. Jeśli wnioskodawca dysponuje jakimiś większymi danymi dot. wyroku, bo np. posiada odpis takiego wyroku, to warto dołączyć kopię albo podać sygnaturę takiej sprawy – poinformował Rafał Leśkiewicz.

Złożenie pisma nie wiąże się z żadnymi kosztami. Niektóre kancelarie prawne z tego tytułu pobierają opłatę. Dlatego najlepiej pismo kierować do prokuratorów instytutu, którzy w imieniu poszkodowanego występują z wnioskiem do sądu.

– Z wnioskiem do nas czy do sądu, bo oczywiście uprawniona osoba może bezpośrednio  zgłosić się o stwierdzenie nieważności. My natomiast gwarantujemy przedwstępną ocenę danej sprawy, czy rzeczywiście nadaje się ona do sądu i następnie występujemy w sądzie i popieramy dany wniosek – wskazał Konrad Bieroń, naczelnik oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Osobą uprawnioną do złożenia pisma jest zarówno sam represjonowany, jak i jego rodzina. Unieważnienie wyroku daje podstawę do domagania się o odszkodowanie.

– Skuteczne unieważnienie wyroku bądź orzeczenia kolegiów ds. wykroczeń otwiera oczywiście możliwość skierowania wniosku o odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie czy ponoszenie jakiś ofiar, czy za represje. To odbywa się już w odrębnym trybie, w trybie procedury cywilnej – wyjaśnił rzecznik prasowy IPN.

Wniosek do prokuratury IPN może złożyć także rodzina zmarłej osobny, która została niesłusznie osądzona w okresie komunistycznym.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl