fot. arch

W IPN powstało nowe Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej

IPN w Warszawie prezentuje nowe Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. Będzie ono udzielało informacji o ofiarach represji niemieckich i sowieckich w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu do 1956 r. Data prezentacji nie jest przypadkowa, gdyż dziś przypada 69. rocznica zakończenia II wojny światowej.

IPN dysponuje kilkoma kilometrami dokumentów, które mogą ustalić losy poległych. Dane o ofiarach okupacji niemieckiej zawierają m.in. raport Jurgena Stroopa z likwidacji warszawskiego getta i oryginalne dokumenty z obozów koncentracyjnych.

Ustalenie losów ofiar okupacji sowieckiej jest z kolei możliwe na podstawie kopii akt pozyskanych m.in. z Rosji, Gruzji i Ukrainy.

Jak wskazuje Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN, informacje dotyczące ofiar można było  pozyskać wcześniej. Jednak nie było wyspecjalizowanej komórki zajmującej się tą sprawą.

– To będzie miejsce w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie będą wpływały zapytania osób, które interesują się swoimi krewnymi, swoimi bliskimi, którzy mogli ginąć, którzy zaginęli w czasie II Wojny Światowej lub też w związku z wywózkami czy też represjami ze strony sowieckiej. Tam będą zaprezentowane bazy, które zostały scalone przez IPN i będzie zaprezentowana również procedura oraz sposób, w jaki będą realizowane wnioski w tym zakresieinformuje Andrzej Arseniuk.  

Jednocześnie w IPN trwa projekt badawczy, który ustali dokładną liczbę ofiar II wojny światowej. Informację można uzyskać telefonicznie, e-mail-owo bądź listownie na adres ofiary@ipn.gov.pl.

RIRM

drukuj