Białystok: IPN odkrył nowe mogiły ofiar zbrodni komunistycznych

W okolicach prawosławnego cmentarza w Białymstoku Instytut Pamięci Narodowej natrafił na mogiły ofiar zbrodni komunistycznych. Dziś zakończą się tam wstępne prace poszukiwawcze.

IPN rozpoczął prace na podstawie relacji świadków i dokumentów m.in. raportów wywiadowczych Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z 1946 roku, które wskazują, że mogło tam zostać pogrzebanych kilkadziesiąt osób. Teren na którym dokonywane są sondażowe prace archeologiczne dotyczy działki należącej do miasta oraz kilku prywatnych posesji.

Prok. Janusz Romańczuk, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, poinformował, że wstępne badania pozwoliły ujawnić szczątki czterech osób i ślady kolejnych jam grobowych.

– Na jednej z posesji ujawniono szczątki co najmniej czterech osób i ślady jam grobowych wskazujących na większą ilość pochowanych. W dniu dzisiejszym prace są kontynuowane i w dniu dzisiejszym zostaną również zakończone. W związku z ujawnieniem jam grobowych, w przyszłym roku planowane jest kontynuowanie prac archeologicznych mających na celu wydobycie ujawnionych szczątków kostnych. One będą identyfikowane. Zostanie uruchomiona procedura mająca na celu oczywiście identyfikację i stosowne ustalenia – powiedział prof. Janusz Romańczuk.

Obecne prace nie są badaniami ekshumacyjnymi. Te planowane są w przyszłym roku, po zebraniu się ekipy badawczej i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

Z odnalezionych już szczątków pobrane zostaną próbki DNA, które mają pomóc w zidentyfikowaniu osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl