Premier M. Morawiecki: Chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci, dlatego nowelizujemy ustawę o IPN

Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom. Chcemy walczyć z tym kłamstwem w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o IPN – powiedział w specjalnym oświadczeniu Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

Żydzi, Polacy oraz inne narody wspólnie doświadczyły cierpienia w niemieckich obozach koncentracyjnych – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów. Holokaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem – zaznaczył.

Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie – akcentował premier.

– Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście. Nasz rząd potępia wszystkie zbrodnie II wojny światowej popełnione na polskiej ziemi, bez względu na to, jakiej narodowości byli ich sprawcy i do jakiego narodu należały ofiary – zwrócił uwagę szef rządu.

Polska dba o to, by niemieckie obozy koncentracyjne przetrwały jako świadectwo  męczeństwa – powiedział Prezes Rady Ministrów.

– Państwo polskie i Polacy dbają o to, by niemieckie obozy koncentracyjne przetrwały jako świadectwo męczeństwa narodów, dla pamięci o zamordowanych i ku przestrodze żyjącym. Walcząc z nieprawdziwymi twierdzeniami o udziale państwa polskiego w niemieckiej machinie zbrodni, Polska staje po stronie prawdy – podkreślił.

Rozumiemy emocje ze strony Izraela – dodał Mateusz Morawiecki.

– Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię, potrafili opowiedzieć razem. Kultura Żydów polskich jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa. Dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, polski rząd mówi jasno: nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii – zaznaczył premier.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl