fot. PAP/Tytus Żmijewski

Premier M. Morawiecki: Odpowiadamy tylko za pamięć historyczną, za prawdę historyczną

Padliśmy ofiarą strasznego niemieckiego terroru, my potomkowie tamtych ofiar za nic nie odpowiadamy, odpowiadamy tylko za pamięć i prawdę historyczną – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Tę prawdę i tożsamość Polski budowaną na prawdzie obiecujemy Polakom – zapewnił szef rządu podczas konwencji PiS w Bydgoszczy. W kujawsko – pomorskim jest także prezes PiS-u Jarosław Kaczyński i kandydaci partii do PE.

W przemówieniu szef rządu Mateusz Morawiecki nawiązał do przypadającej 1 września, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym kontekście odniósł się do zakłamywania historii o rzekomej odpowiedzialności Polaków. Premier przypomniał m.in. ofiary zbrodni, której dokonali w czasie II wojny światowej Niemcy na mieszkańcach bydgoskiego Fordonu.

I dusze ich krzyczą do nas dzisiaj stamtąd i płaczą, kiedy słyszą o jakichkolwiek możliwościach, o jakichkolwiek dyskusjach, że my potomkowie zmaltretowanych ofiar tamtych lat możemy za cokolwiek odpowiadać materialnie czy moralnie. Nie, my nie tylko za nic nie odpowiadamy, my padliśmy wtedy właśnie w tej fordońskiej Dolinie Śmierci i wielu takich dolinach ofiarą strasznego niemieckiego terroru i dlatego my potomkowie, wnuki, prawnuki tamtych strasznych lat, tamtych ofiar, za nic nie odpowiadamy, odpowiadamy tylko za pamięć historyczną, za prawdę historyczną i tę prawdę i tożsamość Polski budowaną na tej prawdzie obiecujemy Polakom i będziemy o nią dbać – mówił premier RP.

Premier pytał także, „czy normalnością jest to, kiedy dopuszcza się obrażanie chrześcijańskich symboli, a jednocześnie jest wielkie oburzenie, jeżeli następuje jakakolwiek obraza muzułmańskich czy żydowskich symboli religijnych”.

„My odrzucamy obrażanie jakiejkolwiek religii, ale traktujmy się wszyscy w sposób równy, normalny” – zaapelował w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj